Reklama

Jezus nie mówił po łacinie

Jezus nie mówił po łacinie

06.03.2007
Czyta się kilka minut
fot. W. Wylegalski
M

Maciej Müller: - Dlaczego Sobór i komisje posoborowe zdecydowały się na zmiany w liturgii?

Ks. Stanisław Szczepaniec: - Czytelnie o tym mówi konstytucja soborowa "Sacrosanctum Concilium". Intencją Kościoła było to, aby wierni przez czytelność i jasność obrzędów lepiej rozumieli przeżywane misterium, by współczesny człowiek potrafił właściwie odczytać wszystkie liturgiczne znaki. Nie zagraża to przeżywaniu wielkości tajemnicy. Nie sama niezrozumiałość czegoś, np. łaciny, stwarza poczucie sacrum, lecz wiara w obecność i działanie Boga. Istota Mszy św. pozostała po Soborze ta sama.

- Czyli element sakralny w Mszy św. nie został w żaden sposób zubożony?

- Zubożyć go nikt nie może. Jest to zawsze obecność Chrystusa mocą Ducha Świętego. Ona się nie zmieniła. Zmieniły się natomiast niektóre zewnętrzne elementy, np. język. On jednak...

7706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]