Reklama

Jedność z konieczności

Jedność z konieczności

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Brexit wywołuje niepokój nie tylko u polityków. Przedsiębiorcy pytają mnie, czy inwestycje w Wielkiej Brytanii mają sens – banki przenoszą swoje siedziby z Londynu na kontynent.
T

Takie reakcje mogą zaowocować wzrostem bezrobocia na Wyspach. Zagrożona jest jedność Wielkiej Brytanii, ponieważ w Walii czy Szkocji podnoszą się głosy za pozostaniem w UE. Trzeba pamiętać, że podczas rozwodu należy zadbać o zabezpieczenie dobra wszystkich stron: ważne są nie tylko interesy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, ale też np. 3 mln obywateli państw członkowskich mieszkających na Wyspach. Brytyjczycy bardzo się mylą, jeśli myślą, że nie będą musieli wypłacać emerytur obywatelom innych krajów UE, którzy pracowali przez lata w ich kraju.

Unia Europejska musi pamiętać, że tylko wykazując się jednością, może z sukcesem negocjować z gospodarczymi gigantami. Nie bez powodu prezydent Donald Trump chce zawierać umowy handlowe z poszczególnymi krajami Unii – w ten sposób będzie chciał ugrać dla siebie lepsze warunki. UE musi być ostrożna, bo być może inicjatywa zwana 16+1, czyli współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami także jest obliczona na osłabienie Unii. ©

ELMAR BROK poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Spraw Zagranicznych PE

Oprac. Katarzyna Tracz

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]