Reklama

Istnienie nic nam o Bogu nie powie

Istnienie nic nam o Bogu nie powie

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Rozmowa prof. Tadeusza Gadacza z Jean-Lukiem Marionem. Filozof: Wierzę w Boga nie dlatego, że istnieje, ale dlatego, że Bóg to Bóg.
T

Tadeusz Gadacz: Czy na filozofii ciąży jakaś szczególna odpowiedzialność - wobec kultury, wobec życia społecznego? Może nadszedł czas, by zrezygnowała z tych aspiracji, by pogodziła się z faktem, że jest tylko jednym z elementów złożonej kultury?

Jean-Luc Marion: Filozofia pozostaje odpowiedzialna za wszystko - co nie oznacza, że ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za taką czy inną kwestię partykularną. Nie odpowiada ani na szczegółowe pytania, ani na szczegółowe zapotrzebowania - to domena nauki, techniki, rynku kultury.

Filozofia jest rodzajem otwarcia - to ona daje przestrzeń dla wszystkich innych pytań. Jest jasne, że np. kwestia praw człowieka - pojawiająca się na poziomie polityki - nie mogłaby powstać, gdyby nie pewien szczególny etap filozofii. Był przecież czas, kiedy filozofia, integralnie wpisana w mentalność, nie...

18025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]