Reklama

Istnienie nic nam o Bogu nie powie

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Rozmowa prof. Tadeusza Gadacza z Jean-Lukiem Marionem. Filozof: Wierzę w Boga nie dlatego, że istnieje, ale dlatego, że Bóg to Bóg.
T

Tadeusz Gadacz: Czy na filozofii ciąży jakaś szczególna odpowiedzialność - wobec kultury, wobec życia społecznego? Może nadszedł czas, by zrezygnowała z tych aspiracji, by pogodziła się z faktem, że jest tylko jednym z elementów złożonej kultury?

Jean-Luc Marion: Filozofia pozostaje odpowiedzialna za wszystko - co nie oznacza, że ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za taką czy inną kwestię partykularną. Nie odpowiada ani na szczegółowe pytania, ani na szczegółowe zapotrzebowania - to domena nauki, techniki, rynku kultury.

Filozofia jest rodzajem otwarcia - to ona daje przestrzeń dla wszystkich innych pytań. Jest jasne, że np. kwestia praw człowieka - pojawiająca się na poziomie polityki - nie mogłaby powstać, gdyby nie pewien szczególny etap filozofii. Był przecież czas, kiedy filozofia, integralnie wpisana w mentalność, nie...

18025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]