Reklama

Istnieją

Istnieją

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Mam na imię Karolina i studiuję w Akademii Muzycznej. Jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Pomocy Niewidomym i Słabowidzącym Absolwentom Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. Większość moich niewidomych koleżanek i kolegów, zarówno młodszych jak i dużo starszych, nie pracuje. Mało kto chce zatrudnić osobę niewidomą, choć mamy różne przydatne umiejętności i pomysły na życie - tak zaczyna się tekst na ulotce z alfabetem Braille'a.
"

"Chcemy pokazać, że istniejemy i możemy być potrzebni. Zbieramy aktualnie fundusze na drukarkę brailowską i specjalny komputer ze skanerem do czytania książki w Waszym druku".

To właśnie dlatego Ośrodek w Owińskach przygotował festyn. Rozesłano zaproszenia do przeróżnych notabli, gwiazd i potencjalnych sponsorów. Dzieci niewidome i słabo widzące własnoręcznie przygotowały, z wielkim staraniem, rysunki, wycinanki i inne drobne upominki, które miały być sprzedawane na aukcji. Chodziło także o to, by dzieci miały poczucie, że coś robią, że dają tyle, ile mogą i to, co potrafią zrobić własnymi rękami, że nie czekają biernie na datki dobroczyńców.

Tymczasem Wielkie Figury zlekceważyły festyn. Prawie nikt nie przyjechał. Aukcja się nie odbyła, rysunki i upominki nie znalazły nabywców. Wielkie Figury pozostały zaś w swoim świecie władzy, polityki,...

4716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]