Reklama

Ładowanie...

Istnieją

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Mam na imię Karolina i studiuję w Akademii Muzycznej. Jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Pomocy Niewidomym i Słabowidzącym Absolwentom Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. Większość moich niewidomych koleżanek i kolegów, zarówno młodszych jak i dużo starszych, nie pracuje. Mało kto chce zatrudnić osobę niewidomą, choć mamy różne przydatne umiejętności i pomysły na życie - tak zaczyna się tekst na ulotce z alfabetem Braille'a.
"

"Chcemy pokazać, że istniejemy i możemy być potrzebni. Zbieramy aktualnie fundusze na drukarkę brailowską i specjalny komputer ze skanerem do czytania książki w Waszym druku".

To właśnie dlatego Ośrodek w Owińskach przygotował festyn. Rozesłano zaproszenia do przeróżnych notabli, gwiazd i potencjalnych sponsorów. Dzieci niewidome i słabo widzące własnoręcznie przygotowały, z wielkim staraniem, rysunki, wycinanki i inne drobne upominki, które miały być sprzedawane na aukcji. Chodziło także o to, by dzieci miały poczucie, że coś robią, że dają tyle, ile mogą i to, co potrafią zrobić własnymi rękami, że nie czekają biernie na datki dobroczyńców.

Tymczasem Wielkie Figury zlekceważyły festyn. Prawie nikt nie przyjechał. Aukcja się nie odbyła, rysunki i upominki nie znalazły nabywców. Wielkie Figury pozostały zaś w swoim świecie władzy, polityki,...

4716

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]