Reklama

Irak: stracona szansa

Irak: stracona szansa

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Po pięciu latach militarnej obecności i politycznych sporów, Polska opuszcza Irak. Tak jak wejście do Iraku było aktem spontanicznym, tak rozpisany na ponad rok proces wychodzenia następuje w atmosferze niechęci do głębszej analizy sensu poniesionego wysiłku. Nie chodzi o bezpieczeństwo Iraku, którego nadal brakuje - mimo jego widocznej poprawy. Nie żal też kontraktów, których nie zdobyliśmy, bo ich wywalczenie było ponad nasze siły. Żal przede wszystkim czasu, który mógł być okresem narodzin nowego wizerunku Polski: państwa starającego się wyjrzeć poza perspektywę Unii i NATO oraz spróbować trwale i samodzielnie zaznaczyć się na mapie świata przez budowę własnej marki.
F

Fakt, że tak się nie stało, jest sam w sobie mniejszym nieszczęściem niż brak refleksji nad przyczynami tego stanu rzeczy. Polityczne komentarze i podsumowania koncentrują się na całkowitej krytyce polskiego udziału w wojnie w Iraku - lub na jej obronie w imię ideałów lub interesów politycznych, które dawno straciły na znaczeniu.

Tym samym Polska przegrywa Irak po raz drugi. Pokazuje, że wbrew aspiracjom i hasłom jest państwem niezdolnym do uczenia się na własnych błędach, a zatem mentalnie niedojrzałym do grania o rzeczy ważne. Dlatego w ostatecznym rozrachunku lekcje wyniesione z Iraku, a także z Afganistanu nie służą do poszerzania naszych horyzontów, ale raczej do zamykania się w szarym, ale za to ciepłym i znanym świecie dylematów Europy Środkowej.

812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]