Inżynier marzeń

Dla jednych geniusz, dla innych szarlatan. Wybiera skostniałe branże i rewolucjonizuje je, łącząc dalekie od siebie technologie. Nikt przed Elonem Muskiem na to nie wpadł. A przynajmniej nie miał...

Reklama

Inżynier marzeń

30.07.2019
Czyta się kilka minut
Dla jednych geniusz, dla innych szarlatan. Wybiera skostniałe branże i rewolucjonizuje je, łącząc dalekie od siebie technologie. Nikt przed Elonem Muskiem na to nie wpadł. A przynajmniej nie miał dość tupetu.
TONY AVELAR / BLOOMBERG / GETTY IMAGES
K

Konferencja Elona Muska w Kalifornijskiej Akademii Nauk była typowa. Jak na niego. Miliarder zapowiedział – bagatela – redefinicję człowieczeństwa. „Damy ludziom coś, co będzie rodzajem telepatii. Potencjalnie zupełnie nową formę komunikacji” – obiecał.

Ma tego dokonać najnowsze dziecko miliardera, firma Neuralink. Stworzyła ona elektrody cieńsze od ludzkiego włosa, które za pomocą superprecyzyjnego robota nawiercającego otworki w czaszce mają być umieszczane w mózgu. Tam, rejestrując aktywność neuronów, pozwolą na bezpośrednią, telepatyczną niemal komunikację z komputerami, protezami, elektronicznymi gadżetami czy – według Muska – z innymi ludźmi wyposażonymi w podobny interfejs. „Zamierzamy przeprowadzić pierwsze testy na pacjentach już w przyszłym roku” – zapewniał miliarder. Pierwszymi ochotnikami mają być osoby całkowicie sparaliżowane.

Obietnice

Naukowcy...

18431

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]