Reklama

Instrukcja przeciw pedofilom

Instrukcja przeciw pedofilom

16.07.2020
Czyta się kilka minut
Watykan opublikował poradnik postępowania w sprawach molestowania dzieci przez księży. Ukazał się od razu – co znamienne – także po polsku.
Przed Katerdą Polową Wojska Polskiego, Warszawa, 13 maja 2019 r. / FOT. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
W

Watykan publikuje „Vademecum postępowania w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży”. Niewielka broszura (164 akapity, 19 stron A4) ma być pomocą dla biskupów, przełożonych zakonów i stowarzyszeń kościelnych, którzy sami – jak przyznał podczas prezentacji dokumentu kard. Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary – zwracali się ze szczegółowymi pytaniami na temat procedury zgłaszania zawiadomień o przestępstwach swych podwładnych. Takie vademecum zostało zresztą zapowiedziane już 1,5 roku temu na „watykańskim szczycie” – spotkaniu przewodniczących episkopatów z całego świata z papieżem i przedstawicielami ofiar przestępstw księży.

Nowy dokument nie ma mocy normatywnej i w niczym nie zmienia obowiązującego prawa. Jest instruktażem, pokazującym krok po kroku, jak zachować się w przypadku podejrzeń o popełnieniu przestępstwa: począwszy od wzoru zawiadomienia (przypomina, że rozpatrywane mogą być nawet doniesienia anonimowe albo ze źródeł na pierwszy rzut oka mało wiarygodnych), poprzez wyjaśnienie pojęć i przepisów, po osądzenie czynu przez właściwe urzędy. 

Vademecum jest efektem pracy prawników z biura dyscyplinarnego kongregacji oraz praktyków – osób, które prowadzą sprawy o przestępstwa seksualne wobec nieletnich i potrafią w przystępny sposób wytłumaczyć zawiłe normy prawa kanonicznego oraz poprowadzić przez cały proces karny. Zainteresowani dowiedzą się, czym rożni się proces karny sądowy od pozasądowego, jakich czynności muszą dopełnić podczas dochodzenia (włącznie z zawiadomieniem organów państwowych - do czego instrukcja zachęca - choćby nawet prawo danego kraju tego nie wymagało), jakie podjąć środki zapobiegawcze (do których nie zalicza się m.in. przeniesienie na inną parafię lub do innego klasztoru), jak chronić świadków i małoletnie ofiary, jakie mogą zapaść rozstrzygnięcia („wyroki”), jakie są terminy ewentualnego złożenia odwołania.

Vademecum zostało opublikowane jednocześnie w sześciu wersjach językowych – w tym po polsku, co jest o tyle znaczące, że w ostatnim czasie nasz język rzadko jest uwzględniany podczas prezentacji watykańskich dokumentów. 


Cały dokument "Vademecum postępowania w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży” >>>


CZYTAJ TAKŻE

PO STRONIE OFIAR | O wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, o zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym internetowym wydaniu specjalnym. Czytaj na: TygodnikPowszechny.pl/postronieofiar


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ze zdumienie wysłuchałem informacji o kolejnym ślubie kościelnym Jacka Kurskiego w sanktuarium w Łagiewnikach. Czy my mamy jeszcze kościół Chrystusowy, czy to już jest atrapa kościoła? Więcej nie napiszę, bo mi się cisną same wulgaryzmy.

pewnie nigdy od czasów Konstantyna nie był inny, dziś po prostu wychodzi na jaw jego prawdziwe oblicze, a pycha i głupota kompletnie już owładnęły biskupami - pociechy należy szukać w klasycznych tych zjawisk następstwach, po nich upadek
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]