Reklama

Humor Tischnera

Humor Tischnera

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Temat na duży artykuł, ale na razie wystarczyć musi felieton. Bo kiedy skończyłem pisać "Kapelusz na wodzie" i książka już się ukazała, zaczęły mi się przypominać rozmaite anegdoty, których do książki nie włączyłem.
W

Więcej, zaczęły spływać do mnie - najczęściej podczas spotkań autorskich - sceny i powiedzonka zapamiętane przez innych, dowodzące, że Tischner to była anima naturaliter comica.

Oto na przykład scena z wczesnego dzieciństwa. Rzecz się dzieje w Łopusznej, w szkole, gdzie mały Józek uczył się i mieszkał równocześnie. Któregoś razu na przerwie do klasy weszła sprzątaczka, żeby upomnieć rozrabiających chłopców. Tischner zaszedł ją od tyłu i sznurkami od fartucha, który miała na sobie, przywiązał do szkolnej ławki. Sprzątaczka chce się ruszyć - ławka za nią. "Kto to zrobił?!". "Jo", mówi Tischner z uśmiechem. Kobieta zamachnęła się ręką, ale chłopiec się uchylił i w głowę oberwał stojący obok kolega Kazek. "Mos przyjaciela, to musis tyz casem za niego oberwać", pouczył go później Tischner.

Humor dowodzi inteligencji, więc jakżeż Pan Bóg miałby nie...

4022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]