Reklama

Holenderscy amisze

Holenderscy amisze

25.02.2013
Czyta się kilka minut
O tej najstarszej partii kalwinistów jedni mówią, że jest zacofana, bo nie dopuszcza kobiet do politycznych funkcji. Inni, że zasługuje na szacunek, bo od stu lat nie zmienia poglądów. Tymczasem liczba jej członków rośnie.
 

 
Wśród tych niezmiennych poglądów jest i ten, że miejsce kobiet jest w domu. I choć pod naciskiem sądów partia zapowiada dziś przyznanie im biernego prawa wyborczego, powszechne jest przekonanie, że zmiany zostaną na papierze. „Nasi wyborcy nie zaczną nagle myśleć inaczej, nawet jeśli zmienimy statut” – mówił rzecznik Politycznej Partii Zreformowanych (Staatkundig Gereformeerde Partij; SGP).
W IMIĘ BIBLII
Jeszcze niedawno SGP, założona w 1918 r., nie akceptowała kobiet nawet jako zwykłych członków. Dopiero od 2006 r., po serii wyroków sądowych, kobiety mogą do niej należeć. Ale startować z jej list wciąż im nie wolno: zakazuje tego statut SGP. „Biblia daje nam wskazówki dla kształtowania polityki. W Biblii jest napisane, że kobieta nie powinna sprawować funkcji przywódczych” – przekonuje Kees van der Staaij z władz SGP.
– Wierzę, że Biblia...

9250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]