Reklama

Historia niedofinansowana

Historia niedofinansowana

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Jeśli sformułowanie „dziedzictwo narodowe” cokolwiek znaczy, decyzja ministerstwa o nieprzyznaniu dotacji rocznikowi „Zagłada Żydów” jest zdumiewająca.
G

Gdyby ktoś zapytał, skąd w otaczającym mnie świecie czerpię powody do dumy z bycia Polakiem, działalność Centrum Badań nad Zagładą Żydów umieściłbym wśród kilku najważniejszych. „Zagłada Żydów, która wydarzyła się na polskiej ziemi i w polskiej obecności, w świadomości historycznej przeważającej części Polaków nie należy jak dotąd ani do historii Polski, ani też nie stanowi części polskiego losu” – pisali przed laty w deklaracji programowej jego członkowie. To, w czym uczestniczyli później, było bezprecedensowym w tej części Europy programem narodowej terapii, przywracającym pamięć, ale prowadzącym także do dramatycznej konkluzji, że „polską obecność” należałoby w wielu przypadkach zastąpić „polskim współudziałem” – że liczba ofiar polowań na Żydów, w których nasi rodacy wystąpili w roli zabójców lub denuncjatorów, wynosi co najmniej 120 tysięcy.
Za tym...

4590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]