Reklama

Granice teatru

Granice teatru

20.10.2009
Czyta się kilka minut
Chociaż piętnaście spektakli pokazanych na tegorocznym "Dialogu" nie przyniosło odpowiedzi na postawione przez organizatorów pytanie o genezę zła, to złożyło się na reprezentatywny obraz współczesnego teatru.
F

Festiwal okazał się czułym barometrem, ukazującym przemiany estetyki, wzloty i upadki wielkich reżyserów, odkrywającym nowe zjawiska i ogólniejsze tendencje. Okazał się też prawdziwym świętem wybitnego aktorstwa - kreacjom Fanii Sorel (tytułowa rola w "Baalu"), Daumantasa Ciunisa i Elžbiety Lat?nait? (Myszkin i Nastazja w "Idiocie"), Bernda Grawerta (Menelaos w "Troilusie i Kresydzie"), obsadom "Riesenbutzbach", "Tragedii rzymskich" czy też opisywanych już na tych łamach spektakli Klaty, Wysockiej i Jarzyny należałoby poświęcić osobny tekst.

Powrót do opowieści

Największym zaskoczeniem tegorocznego "Dialogu" był masowy powrót do opowiadania w teatrze historii. W najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu - jak w przypadku zachwycającego ekspresyjnymi, perfekcyjnie animowanymi lalkami "Woyzecku na wyżynie Highveld" w reżyserii...

8137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]