Reklama

Granice teatru

20.10.2009
Czyta się kilka minut
Chociaż piętnaście spektakli pokazanych na tegorocznym "Dialogu" nie przyniosło odpowiedzi na postawione przez organizatorów pytanie o genezę zła, to złożyło się na reprezentatywny obraz współczesnego teatru.
F

Festiwal okazał się czułym barometrem, ukazującym przemiany estetyki, wzloty i upadki wielkich reżyserów, odkrywającym nowe zjawiska i ogólniejsze tendencje. Okazał się też prawdziwym świętem wybitnego aktorstwa - kreacjom Fanii Sorel (tytułowa rola w "Baalu"), Daumantasa Ciunisa i Elžbiety Lat?nait? (Myszkin i Nastazja w "Idiocie"), Bernda Grawerta (Menelaos w "Troilusie i Kresydzie"), obsadom "Riesenbutzbach", "Tragedii rzymskich" czy też opisywanych już na tych łamach spektakli Klaty, Wysockiej i Jarzyny należałoby poświęcić osobny tekst.

Powrót do opowieści

Największym zaskoczeniem tegorocznego "Dialogu" był masowy powrót do opowiadania w teatrze historii. W najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu - jak w przypadku zachwycającego ekspresyjnymi, perfekcyjnie animowanymi lalkami "Woyzecku na wyżynie Highveld" w reżyserii...

8137

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]