Reklama

GG: jądro ciemności

GG: jądro ciemności

05.10.2015
Czyta się kilka minut
O

Od początku tzw. Generalne Gubernatorstwo – okupowany przez Niemcy obszar Polski centralnej, który po polskiej klęsce w kampanii wrześniowej 1939 r. pozostał po „odjęciu” ziem wcielonych do III Rzeszy i tych okupowanych przez Związek Sowiecki – tworzone było na wzór „państwa w państwie”. Z terenów tych Niemcy postanowili utworzyć osobną jednostkę administracyjną: GG posiadało więc gubernatora (był nim Hans Frank), „rząd” i administrację. Jednocześnie GG nie miało nic wspólnego z państwem, a rządził nim przerażający terror, kierowany przez bezkarnych (i totalnie skorumpowanych) lokalnych „małych führerów”.

Dlatego brytyjski historyk Martin Winstone – autor nowej, wydanej właśnie po polsku monografii o Generalnym Gubernatorstwie – proponuje spojrzeć na nie raczej jak na kolonię skrzyżowaną z „laboratorium rasowym” nazistów. W taki sposób podbite polskie ziemie postrzegał również...

2360

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]