Reklama

Ładowanie...

Generał, jego kolega i miliardy na zbrojenia

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Waldemar Skrzypczak, charyzmatyczny generał, jeden z najlepszych polskich dowódców, a od zeszłego roku wiceminister obrony, trafił na celownik Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), która odebrała mu dostęp do informacji tajnych.
P

Podejrzenia wzbudziły jego kontakty z Menachemem (Mieczysławem, Michaelem) Bullem – izraelskim lobbystą pracującym dla koncernu Rafael.
Skrzypczak przyznał w ubiegłotygodniowej rozmowie z „Tygodnikiem”, że zna Bulla od trzynastu lat. Spotykał się z nim regularnie: u siebie w domu, a także w apartamencie lobbysty w hotelu Victoria. Zerwał znajomość, gdy Bull zaczął naciskać, by Skrzypczak – odpowiedzialny za przetargi na uzbrojenie armii – podpisał kontrakt korzystny dla Rafaela.
W kwietniu SKW złożyła do prokuratury zawiadomienie w związku z podejrzeniami, że Skrzypczak dał się skorumpować. A także drugie, w którym znalazło się podejrzenie, że Bull pracuje dla obcego wywiadu.
Dzień po tym, jak poinformował premiera, że odebrał wiceministrowi dostęp do ściśle tajnych informacji, szef SKW gen. Janusz Nosek dowiedział się, że zostanie zwolniony ze stanowiska.

921

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]