Reklama

Film nad filmami

Film nad filmami

12.06.2005
Czyta się kilka minut
31 maja, w dniu inauguracji Krakowskiego Festiwalu Filmowego Nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości artystycznej w dziedzinie filmu krótkometrażowego i dokumentalnego odebrał Jurij Norstein, jedna z legendarnych postaci światowej animacji.
S

Sześćdziesięcioczteroletni rosyjski artysta to autor ledwie czterech zrealizowanych samodzielnie, krótkometrażowych filmów animowanych, spośród których dwa powstały na kanwie baśni ludowych i traktowane są niekiedy jako filmy dla dzieci. To również autor ciągle nieskończonego filmu pełnometrażowego - realizowanego od dwudziestu pięciu lat “Szynela" według Mikołaja Gogola. Mimo niezbyt obfitego dorobku Norstein uważany jest jednak za niezrównanego mistrza klasycznej animacji.

Szkoła klasyki

W animacji, jak w żadnej innej dziedzinie filmu, odzwierciedla się narodowy charakter twórczości artystycznej. O specyfice głównego nurtu amerykańskiego filmu rysunkowego decyduje jego adresat, czyli widownia rodzinna, i obecność gagu. Francuska i japońska animacja zawdzięczają swoją odmienność związkom z rodzimym komiksem, chorwacka (...

9768

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]