Reklama

Exxon a sprawa polska

Exxon a sprawa polska

21.06.2012
Czyta się kilka minut
Cieszą się z pewnością przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego w Polsce: Exxon Mobil ogłosił właśnie, że wycofuje się z prac poszukiwawczych, prowadzonych na naszym terenie.
A

Amerykański koncern szukał gazu w dwóch miejscach – na Lubelszczyźnie i w pobliżu Mińska Mazowieckiego. W obu tych lokalizacjach ilość gazu nie rokowała szans na zysk.
Szczególnych powodów do radości jednak nie ma. Decyzja Exxon to najwyraźniejszy (jak dotychczas) sygnał, że wizje gazowego Eldorado nie muszą się ziścić. Polscy naukowcy, którzy ostrzegali przed pompowaniem medialnego balonu, nie byli w mediach obecni. Już rok temu dwóch naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej – prof. Stanisław Rychlicki i prof. Jakub Siemek – ostrzegało m.in., że pokłady polskiego gazu znajdują się na znacznie większych głębokościach niż amerykańskie, co może postawić ekonomiczną sensowność przedsięwzięcia pod znakiem zapytania.
Powodów do radości nie ma, bo potrzebujemy nowych źródeł energii jak kania dżdżu. Wystarczy przypomnieć, że ceny gazu należą u nas do najwyższych w Europie....

1118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]