Reklama

Europa straciła wiarę w przyszłość

Europa straciła wiarę w przyszłość

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Abp Henryk Hoser: Kontakt z inną kulturą, z inną mentalnością wzbogaca polskiego księdza i przygotowuje do pracy w świecie wymieszanych kultur i tradycji. Rozmawiał ks. Adam Boniecki.
K

Ks. Adam Boniecki: Z Kongregacji zajmującej się misjami widzi się pewnie Kościół w szerokiej perspektywie.

Abp Henryk Hoser: No tak, widzi się, na pewno. To jest Kongregacja o ogromnym zakresie terytorialnym: tysiąc sto diecezji, które są pod jej jurysdykcją, bardzo szerokie kompetencje dotyczące bieżących spraw i relacji między Kościołami lokalnymi a powszechnym, a także Stolicą Apostolską. Tak to pomyślano w momencie zakładania tej instytucji w 1622 r.: Kongregacja otrzymała ogromne uprawnienia, a także pewną niezależność finansową po to, żeby mogła wspierać Kościół w krajach tego potrzebujących.

Ten model funkcjonowania sprawdza się do dziś. Istnienie takiego ciała, która znajduje się u boku młodych Kościołów, jest konieczne. Są to na ogół Kościoły w krajach misyjnych, mające około stu lat. Nie wszystkie odwołują się...

11778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]