Reklama

Errata - konieczna

Errata - konieczna

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Zespół redakcyjny, który przygotowywał do druku książkę Jana Pawła II “Pamięć i tożsamość", przeoczył kilka nieścisłości i mylących skrótów myślowych. I tak na s. 75 czytamy, że “Stanisław Wyspiański w »Wyzwoleniu« napisał: »Naród musi istnieć jako państwo«", z odesłaniem do s. 98 w t. V “Dzieł zebranych" Wyspiańskiego (Kraków 1959). Tymczasem na stronie tej takiego zdania nie ma i w ogóle nie ma go w “Wyzwoleniu". Ojciec Święty miał na myśli zdanie inne, ze s. 108 “Wyzwolenia": “Naród ma jedyne prawo być jako Państwo". Na s. 88 jest mowa o tym, że “świętemu Wojciechowi przypisuje się autorstwo Bogurodzicy" i że “tradycja ta przetrwała przez wiele wieków". To prawda, ale od stu kilkudziesięciu lat jest ona prawie jednomyślnie odrzucana przez badaczy języka i literatury. “Plus ratio quam vis" przytoczono jako “złotą zasadę" Uniwersytetu Jagiellońskiego (s. 143) w kontekście średniowiecznym. Tymczasem słowa te uczynił dewizą UJ dopiero Karol Estreicher, umieszczając je około 1952 r. w auli Collegium Maius. Z dwóch uczonych wymienionych na tejże stronie Mateusz z Krakowa prawdopodobnie przez krótki czas wykładał na krakowskim uniwersytecie, ale na pewno nie wykładał na nim Mikołaj Kopernik. I wreszcie: trudno się zgodzić z twierdzeniem, że w XVIII w. szlachta “nie zdobyła się na przywrócenie praw stanu trzeciego" (s. 144). Jeśli przez stan trzeci rozumieć mieszczaństwo, prawa te uzyskał on dzięki ustawie o miastach z 21 kwietnia 1791 r.
I

IMIĘ I NAZWISKO ZNANE REDAKCJI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]