Reklama

Niebiański wynajem

Niebiański wynajem

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Wymówienie „Tygodnikowi” umowy o najmie pomieszczeń ofiarowanych mu jeszcze przez arcybiskupa Sapiehę poruszyło opinię publiczną. A my, nasz zespół? Jak co tydzień, zabraliśmy się do przygotowywania kolejnego numeru.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
P

Pismem wysłanym 23 grudnia 2020 r. pan mecenas Krzysztof Mazur w imieniu Archidiecezji Krakowskiej, której jest pełnomocnikiem, przekazał nam (pocztą, która dostarczyła list 4 stycznia) oświadczenie, że Archidiecezja Krakowska wypowiada „Tygodnikowi Powszechnemu” Sp. z o.o. umowę najmu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia i wzywa „Tygodnik Powszechny” do wydania lokalu w dniu zakończenia umowy. Poinformował też, że w sprawie wypowiedzenia kontaktować się można wyłącznie z nim, to jest z panem pełnomocnikiem. Wszystko więc lege artis.

Ten wigilijny list dotarł do nas niemal dokładnie w 75. rocznicę dnia, w którym adres „Kraków, ul. Wiślna 12” stał się adresem naszej redakcji (po raz pierwszy pojawił się w stopce „TP” z datą 27 stycznia 1946 r., wcześniej podawano adres: ul. Franciszkańska 3). Cóż, jesteśmy ludźmi w drodze i na ziemi żadne mieszkanie nie...

4227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

dacie radę tej Bestii Ze Wschodu

Nareszcie jak mówi x. Isakowicz! Serdeczne pozdrowienie na nowej drodze z Nergalem i innymi niosącymi światło.

Co Ty tutaj robisz? Do Nergala bliżej temu Twojemu idolowi z Torunia i uczestnikom jego imprez.

Taki z was demokrata, że byście z rykowiska obcych precz gnali, ha? I nie kręćcie Wójcie, bo w przeciwieństwie do idola z Torunia, któren za uszkami niemało ma, to jednak wasz - Nergala popieścił i Margota.

Tak, ten ksiądz opluwa TP już od lat, jednym głosem brzmi z oszczercami z wPolityce i podobnymi politruckimi gazetkami, z nie mającym nic wspólnego z chrześcijaństwem oszustem z Torunia. No taki urok opluwacza. Cóż, ten nienawistnik ma też swoje zasługi ale przede wszystkim określa go jego wściekła nienawiść.

Że niby ja emek to przebrany ks. Isakowicz, czy jak? To kogoście w końcu zdemaskowali emka czy Isakowicza albo obu naraz ? Bo jakby co, to zmienię nicka na Emek III Brodaty.

Słuchaj brodaty; nie wiem jak to się stało, że nie widać komu odpowiadałem. Dla jasności, odpowiadałem osobie, która podpierała się ks. Isakowiczem-Zaleskim.

Powodzenia.

siebie niczym wprawny lekkoatleta? To po to człowiek wstępuje na ścieżkę życia w powołaniu, odbywa liczne studia teologiczne i filozoficzne, spotyka tylu znanych tzw. wybitnych ludzi, wreszcie przeżywa już tyle lat chodząc po tej ziemi, żeby osiągnąć, tylko to czego sięga ten tekst? Załóżmy, że stało się coś złego, że Tygodnikowi wyrządzono krzywdę, że dobru wymierzono policzek. I taka odpowiedź jakby na poziomie obywatela z mniejszego rynku/ Ten tekst, jak sowicie i regularnie płacono za wynajem? I te krakowsko-uprzejmie dystyngowane szpileczki i aluzje do przeżycia pięciu metropolitów, to rozczulające bajanie na poziomie odlotu o wynajmowaniu od duchów dawnej redakcji? Tylko tyle godności w swej postawie jest w stanie wykrzesać człowiek u kresu fizycznego życia? To czego dopiero taki szaraczek jak ja, po małych studiach i małych przeżyciach, może spodziewać się od siebie u kresu długiego życia, jeśli mu pisane. Oj, księże Boniecki, dał mi ksiądz powód do wanitatywnego zwątpienia. Jak dobrze, że człowiek nie musi polegać na sobie, ani na wzorze innego. Ale widać nie osłoni się przed tym nieprzyjemnym dźwiękiem wywołanym przez "chrobot szczurzej łapy na rozbitym szkle" (T.S. Elliot)

Wymówienie i sposób, w jaki to zrobiono, żle świadczą o obecnym metropolicie. Szkoda słów , życzę powodzenia.

Rączkę Arcyksiędza ucałować i rzec " Parafiany cisną na mnie, jak diabli, to rozumiecie, żem nie mógł im odmówić ino wam." Ale także Redakcja mogła w porę domyślność i honorność pokazać, skoro widziała, że jej pobożność i Ekscelencji rozjeżdżają się niemiłosiernie w przeciwne strony świata.

Jak śpiewał Wojciech Młynarski: Róbmy swoje. Redaktorzy TP juz mają swoje miejsce w historii - podobnie jak współpracujący z nimi kolejni włodarze z Franciszkańskiej 3. Małość tego gestu obecnego arcybiskupa i prymitywizm myślenia szkodzi kościołowi.

Wielce Szanowny Księże Adamie! Arcybiskup Jędraszewski, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, ma małe szanse na kardynalski kapelusz więc postanowił sobie, za szatańskim poszeptem, sprawić "kapelusz z gazety". Pozwolę sobie zacytować zakoczenie przywołanego przez księdza wiersza mistrza Ildefonsa "CHOĆ ZŁĄ SPRAWĘ SZATAN POPRZE, WSZYSTKO SIĘ ZAKOŃCZY DOBRZE, PIJMY ZDROWIE SZATANA". Dużo zdrowia Księże Redaktorze.

Wypędzają nas z tego kościoła , oj wypędzają , ale wypędzić nie wypędza. Wypędzaja ? No tak , bo kto uwierzy , ze nie jest to akcja pisowska w ramach niszczenia tego , co w nas cenne ? A słąbsi juz nie zechca nie tylko rozmawiać z hierarchiami krakowskiego katolickiego grajdołka , ale i odejdą ... OBY NIE !

Tygodnik Powszechny dzięki swojemu konformizmowi i podlizywaniu się elitom raczej sobie poradzi. Prawdziwym chrześcijanom w Polsce będzie zaś coraz trudniej. Zacytuję byłą minister spraw wewnętrznych Finlandii w latach 2011=2015 Paivi Rasanen: "...grozi mi kara dwóch lat więzienia a ja tylko przypominam co Pismo Święte mówi o małżeństwie..." Na szczęście Tygodnik Powszechny coraz mniej opiera się na Piśmie Świętym więc nawet jak będziemy mieli w Polsce tyle "prawdziwie" europejskich wartości co w Finlandii to Tygodnikowi raczej nic nie grozi. PS. TP bardzo jest zachwycony tamtejszą panią premier i fińską odmianą demokracji zapewne też. Warto zbierać plusy dodatnie na niepewną przyszłość. A to wszystko nie zmienia mojej opinii, że decyzja biskupa Jędraszewskiego jest przeciwieństwem wspaniałomyślności.

.

Lepiej zbierać plusy dodatnie niż plusy ujemne.

To tak jak prawdziwi Polacy?

Każdy Prawdziwy Polak Chrześcijanin zbiera plusy dodatnie wspierając swą umiłowaną Narodową Partię.

Sadzę, że prawdziwy chrześcijanin powinien się zaniepokoić gdy policja ściga kogoś za to, że ten napisał książkę o małżeństwie w oparciu o etykę chrześcijańską. Zresztą każdy przyzwoity człowiek powinien się zaniepokoić. A pan się zaniepokoił panie Krzysztofie ?

mmmmmmm

O Tygodniku pamięć nie zniknie a o bp Jędraszewskim szybko.

@jarskocz w sobota, 16.01.2021, 15:14. A guzik prawda! Abp Jędraszewski przez sam fakt wyproszenia Tygodnika z Wiślnej zapisał się w historii pisma tak wyraziście, że nikt go z tej historii nie wyprosi. Może jest jak Piłat w Credo, ale - z ręką na sercu - kto z tu komentujących potrafi wymienić chociażby wszystkich apostołów, bo o pierwszych siedmiu diakonów (może oprócz Szczepana) nawet pytać nie ma sensu. A o Piłacie słyszeli wszyscy. I wcale nie ma najgorszej opinii spośród aktorów tamtych wydarzeń, a w kościele koptyjskim został nawet świętym. ;)

@eddiepolo w sobota, 16.01.2021, 21:51. Ho ho! Ciekawe, czy ks. Adam czyta komentarze pod swoim felietonem i widzi, do czego instyguje najbardziej rozedrganych. Z wariatami jest ten problem, że nigdy nie wiadomo, kiedy żartują. Podoba się to księdzu?

Czy każda Redakcja przy okazji zmiany adresu wszczyna larum podobnie jak "TP" ?

Uciśnięta choć może i wniebowzięta , bo już jej pomniejsze dobrodzieje groszem sypnęły a pewno i Soros do trzosa sięgnie i Unia ofiarę dyktatury wesprze, to może Onej całkiem milutko być.

"Słone rachunki za wynajem płaciliśmy sumiennie" czy xABo chodziło o nawiązanie do Ewangelii ("jesteście solą ziemi") czy sugeruje, iż Arcypasterz ma na sumieniu grzech główny nr 2?

@Grzesiu Bosak w niedziela, 17.01.2021, 08:15. Nonsens. Arcypasterz w tak trudnym czasie nie mógł kierować się chciwością, wyrzucając nabywcę płacącego sumiennie i słono. A ta "sól ziemi" to TP? Ryzykowne nawiązanie, zwłaszcza że Jezus mówi o niej właśnie w kontekście wyrzucania. (Mt 5,13)

że mój wpis o tym co powinniście wnusiom smolić, zamiast tutaj demokratę odstawiać - ciężko was zranił. To świadczy że jeszczeście może nie całkiem straceni dla ludzkości...

@eddiepolo w wtorek, 19.01.2021, 05:14. Przymioty MJ nie maja tu nic do rzeczy. Komentarz Grzesia B. jest sprzeczny wewnętrznie i dlatego bez sensu. A z ewangeliczną solą przekombinował. ;)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]