Reklama

Embriony: badania będą dłuższe

Embriony: badania będą dłuższe

31.05.2021
Czyta się kilka minut
M

Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ISSCR) opublikowało nowe, bardziej liberalne rekomendacje dotyczące eksperymentów naukowych z udziałem ludzkich embrionów. Dotychczasowa reguła dopuszczająca hodowanie zarodków przez 14 dni od zapłodnienia obowiązywała od 1979 r., kiedy techniczne możliwości pozwalały na maksymalnie pięciodniową hodowlę. Granicę 14 dni wyznacza początek rozwoju pierwszych zawiązków centralnego układu nerwowego, choć pierwszy neuron powstaje dopiero po 40. dniu życia.

W najnowszych wytycznych ISSCR nie wydłuża tego okresu, ale znosi całkowicie górną granicę, pozostawiając decyzję o długości każdego eksperymentu w gestii lokalnych komisji bioetycznych. Zalecenia Towarzystwa nie są obowiązującym prawem, jednak wiele państw tworzy swoje regulacje właśnie na ich podstawie.

Nowe zasady wzbudzają etyczne wątpliwości, ale według części badaczy pozwolą lepiej poznać rozwój zarodków między 14. a 28. dniem od zapłodnienia. To czas kluczowy dla powstawania i różnicowania tkanek, a więc także pojawiania się wielu chorób i przyczyn poronień. Do tej pory część naukowców badała rozwój zarodkowy przy pomocy modeli embrionów stworzonych z komórek macierzystych. Teraz pojawi się możliwość skonfrontowania ich z rzeczywistymi zarodkami.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]