Reklama

Efekt rozszerzenia

Efekt rozszerzenia

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Na marginesie spotkania przywódców Sojuszu Północno-atlantyckiego trzeba zadać pytanie, czy rozszerzenie UE i NATO pozostaje najmocniejszym narzędziem zmiany geopolitycznej w Europie.
B

Bezpieczeństwo i obecna mapa polityczna Europy były wynikiem stopniowego rozszerzenia instytucji świata zachodniego na wschodnie i południowe krańce kontynentu. Choć proces ten nie przebiegał łatwo i miał wielu zagorzałych przeciwników, racja była dotąd po stronie tych, którzy w otwarciu NATO i UE na nowe państwa upatrywali szansy na przełamanie podziałów sięgających głębiej niż zimna wojna. Sojusz i Unia odnalazły się dzięki temu w nowej sytuacji geostrategicznej. Dopiero z perspektywy czasu widać trafność słynnego ostrzeżenia senatora Richarda Lugara, że jeśli NATO nie wyjdzie poza swe granice traktatowe, to ulegnie marginalizacji. UE potrzebowała natomiast dekady, aby uzmysłowić sobie, że największym osiągnięciem jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nie są zmiany instytucjonalne, lecz właśnie przyjęcie dziesięciu nowych członków.

Po...

7628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]