Reklama

Dwadzieścia pięć, plus dwie ciąże

Dwadzieścia pięć, plus dwie ciąże

27.03.2012
Czyta się kilka minut
Coraz więcej Syryjczyków ucieka z ogarniętego wojną kraju. Ci, którzy przez zieloną granicę trafiają do Libanu, wpadają między tutejsze zwaśnione „obozy” religijno-polityczne. Dlatego rząd Libanu boi się uchodźców i udaje, że ich nie dostrzega.
Halba, północny Liban, 9 marca 2012 r. fot. Magda Qandil
A

Autobus z Bejrutu bierze kolejne zakręty. Kierowcy się spieszy: wyprzedza, trąbi, przesyła pocałunki i cały się rozpromienia, gdy tylko widzi znajomego za kierownicą wymijanego pojazdu. Za oknem piękne, śródziemnomorskie wybrzeże po lewej, i przypadkowa zabudowa po prawej – często stylizowana na amerykańskie przydrożne bary i zajazdy.

Tansiqiye

Proszę kierowcę, żeby wysadził mnie na głównym placu w libańskim Trypolisie. – Na którym? – dopytuje się. Nie mogę przypomnieć sobie nazwy. Pamiętam, że pośrodku jest tam ogromny napis „Allah”, „Bóg”. – Na placu Boga... – mówię. Kierowca rzuca mi spojrzenia spode łba. Słowa „Bóg” lepiej z byle powodu nie wymieniać. Co innego, gdybym powiedziała mu: „Niech Bóg cię zachowa”, albo: „Niech Bóg da ci zdrowie”, okazując tym samym, że doceniam jego pracę i sugerując, że Bóg też ją na pewno docenia.

Na „placu...

10200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]