Reklama

Drzewa i ludzie

Drzewa i ludzie

17.07.2006
Czyta się kilka minut
Dziękuję pani Józefie Hennelowej za felieton "Mniej niż margines" ("TP" nr 25/06), dotyczący wycinki drzew przydrożnych. Wiosną 2006 r. złożono drugi projekt poselski nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (zrobił to poseł PiS Zbigniew Kozak), który m.in. miałby powstrzymać te praktyki. Przy projekcie pracowało także Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur SADYBA. Niestety, od pięciu miesięcy projekt czeka w klubie poselskim, a drzewa dalej padają. Ponieważ media ogólnopolskie milczały, traktując wycinkę drzew jako problem lokalny, postanowiliśmy zamieścić w ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej" trzy całostronicowe ogłoszenia płatne (pieniądze na ten cel przekazał sponsor), każde innej treści, informujące o wycinkach, pokazujące rozwiązania alternatywne, z apelem Jana Pawła II do "tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój", a więc do posłów i senatorów. Termin zamieszczenia ogłoszeń współgrał z terminem obrad Sejmu, parlamentarzyści otrzymali więc imiennie zaadresowane listy z apelem o zajęcie się problemem i folder "Ratujmy Aleje". Apel wysłaliśmy też do Prezydenta, władz wojewódzkich i mediów. Teraz możemy już tylko czekać na efekty działań, którymi chcieliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej na barbarzyńską wycinkę drzew przydrożnych i niejasne interesy prowadzone pod płaszczykiem "poprawy bezpieczeństwa" (w tej sprawie wystosowaliśmy 50-stronicowe pismo do NIK-u w Olsztynie; decyzja o przeprowadzeniu kontroli zostanie podjęta do końca września tego roku).
M

Może wspólnie uda nam się uratować kawałek naszego dziedzictwa, jakim jest krajobraz z cienistymi alejami.

KRZYSZTOF A. WOROBIEC

prezes Stowarzyszenia SADYBA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]