Reklama

Dorosnąć do szczęścia

Dorosnąć do szczęścia

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Dopuściłem się największego grzechu, jaki mogłem popełnić. Nie byłem szczęśliwy". To zdanie Borgesa wraca do mnie co jakiś czas jako przynaglenie. Zasadniczo wdzięczna jestem za nie pisarzowi, czasem jednak - w chwilach, kiedy sens znika mi z pola widzenia i kiedy boli mnie własne ja albo los moich ukochanych - mam ochotę spierać się z Borgesem. Kiedy więc postanowiliśmy wziąć w "Więzi" na warsztat szczęście, pomyślałam, że może nadszedł moment, żeby przyprzeć Borgesa do muru, a w każdym razie zweryfikować jego tezę-wyznanie.
S

Stawiając pytanie, czy człowiek samotny, chory, bezdomny, niepełnosprawny, umierający może być szczęśliwy - podążaliśmy za intuicją Borgesa, również dlatego że autorów prosiliśmy nie o uczone traktaty na temat szczęścia, ale o wypowiedzi możliwie najbardziej osobiste. O swoim pojmowaniu i doświadczaniu szczęścia opowiedzieli nam m.in. Julia Hartwig, Małgorzata Baranowska, Stanisława Celińska, Małgorzata Musierowicz, Daniel Olbrychski, Piotr Pawłowski, Władysław Stróżewski.

Nasi autorzy okazali się nie mniej zaskakujący niż Borges - radzą nam szczęście trenować i doń dorastać. Dla mnie samej ostatecznym sprawdzianem słuszności wyznania Borgesa okazała się rozmowa z o. Filipem Buczyńskim. Prezes lubelskiego hospicjum im. Małego Księcia mówi o niezwykłym paradoksie: "Umierające dziecko jak chyba nikt inny uczy, jak żyć, jak być szczęśliwym - nie tylko uczy, ale...

1076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]