Reklama

Donos

Donos

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Na rysunku Andrzeja Krauzego, opublikowanym w „Rzeczpospolitej” z 9 stycznia,...
1

1

...zobaczyć możemy fragment mrocznej uroczystości. Jedna podejrzana postać czyta coś z kartki, druga – wkłada laurowy wieniec na głowę trzeciej. Zdarzeniu przygląda się sześciu świadków. Wszyscy uczestnicy uroczystości noszą czarne okulary, niechybnie zatem spokrewnieni są z siłami nieczystymi. Obok stoi uwieńczone laurem popiersie. Nad rysunkiem – rozstrzygający wątpliwości komentarz: „Nagroda dla najlepszego młodego donosiciela wśród literatów i najlepszego młodego literata wśród donosicieli”. Jak łatwo zgadnąć, opisane właśnie dzieło odsyła do trwającej od wielu dni awantury wokół stypendium imienia Adama Włodka, stworzonego na mocy testamentu Wisławy Szymborskiej.

2

Nie warto dodawać, że awantura wybuchła po przypomnieniu, iż zmarły w 1986 r. patron stypendium w czasach stalinizmu napisał do Urzędu Bezpieczeństwa donos...

2735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]