Reklama

Ładowanie...

Donos

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Na rysunku Andrzeja Krauzego, opublikowanym w „Rzeczpospolitej” z 9 stycznia,...
1

1

...zobaczyć możemy fragment mrocznej uroczystości. Jedna podejrzana postać czyta coś z kartki, druga – wkłada laurowy wieniec na głowę trzeciej. Zdarzeniu przygląda się sześciu świadków. Wszyscy uczestnicy uroczystości noszą czarne okulary, niechybnie zatem spokrewnieni są z siłami nieczystymi. Obok stoi uwieńczone laurem popiersie. Nad rysunkiem – rozstrzygający wątpliwości komentarz: „Nagroda dla najlepszego młodego donosiciela wśród literatów i najlepszego młodego literata wśród donosicieli”. Jak łatwo zgadnąć, opisane właśnie dzieło odsyła do trwającej od wielu dni awantury wokół stypendium imienia Adama Włodka, stworzonego na mocy testamentu Wisławy Szymborskiej.

2

Nie warto dodawać, że awantura wybuchła po przypomnieniu, iż zmarły w 1986 r. patron stypendium w czasach stalinizmu napisał do Urzędu Bezpieczeństwa donos...

2735

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]