Reklama

Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Wierzchosławice 698 (powiat tarnowski)
K. SCHUBERT, MIK 2018
W

W przysiółku Dwudniaki we wsi Wierzchosławice, w krytym strzechą domu urodził się Wincenty Witos – charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP. Dziś jego chałupa przypomina o trudnych początkach i biedzie, z jakiej wyszedł, by zająć jedno z czołowych miejsc w polskiej polityce. Nim jednak Witos pojawił się na salonach, ożenił się, niecały kilometr dalej wybudował własne gospodarstwo i organizował życie społeczno--polityczne w swoim regionie. Obecnie jego zagroda, zwana przez mieszkańców Wierzchosławic „Witosówką”, pełni funkcję muzeum biograficznego. Można tu obejrzeć meble, narzędzia rolnicze, przedmioty osobiste – jak choćby jego charakterystyczne oficerki, pamiątki rodzinne, zdjęcia, dokumenty i inne ślady jego życia oraz burzliwych czasów, w których przyszło mu żyć..

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]