Reklama

Ładowanie...

#DOM (16): Poniemieckie. Czy naprawdę odzyskaliśmy Ziemie Odzyskane?

#DOM (16): Poniemieckie. Czy naprawdę odzyskaliśmy Ziemie Odzyskane?

30.07.2021
Czyta się kilka minut
Karolina Kuszyk, autorka książki „Poniemieckie”: „Opowieść o poniemieckim nie jest łatwa, ale żeby coś oswoić, musimy to poznać. Z całym dobrodziejstwem inwentarza. Inaczej z jednowymiarowego wymazywania całej historii Ziem Odzyskanych wpadamy w równie jednowymiarowe biadolenie, jak to Polak przyszedł i zmarnował to, co zostawili Niemcy”.
#DOM Cykl Krzysztofa Storego w Podkaście Powszechnym

Posłuchaj

Z

Ziemie Odzyskane – tak przywykliśmy nazywać ponad sto tysięcy kilometrów kwadratowych, które po II Wojnie Światowej zostały przyznane Polsce. To cała zachodnia część kraju, Warmia, Pomorze. Dzisiaj na „poniemieckim” żyje jedna trzecia Polaków. „Odzyskiwanie” tych terenów to nie tylko mit założycielski powojennej Polski. To nie tylko „Sami swoi” i „Prawo i pięść”. To przede wszystkim miliony bardzo osobistych historii. O tych historiach i ich dzisiejszym znaczeniu rozmawiam z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie”.

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z gośćmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter