Reklama

Dobrotliwa pogarda

Dobrotliwa pogarda

19.12.2004
Czyta się kilka minut
“Wyrzucę z klasztoru białe gąski", czytam na pierwszej stronie “TP" i patrzę na towarzyszące tekstowi zdjęcie niepokalanki, na pewno nie “białej gąski". Podobnie w środku numeru: znowu niepokalanki, tym razem z uczennicami. Twarzy nie widać, habit jest jednak niczym znak firmowy. Piękne fotografie. Czy jednak efekt estetyczny powinien przesłonić prawo zakonnic do ochrony własnego wizerunku? Dlaczego - przejaskrawiając w tekście zakonne, staroświeckie obyczaje - redakcja nie uznała za stosowne uszanować godności kobiet, o których nie pisze, nie pokazując natomiast tych, z których zwierzeń korzysta? Zapewne: sprawiona przykrość była bezmyślna, ale czy to usprawiedliwia?
O

Oburza mnie, że ilustruje się wizerunkiem bliskich mi niepokalanek tekst o “białych gąskach". Dopiero dokładna lektura wyjaśnia, że jest to sformułowanie użyte przez matkę Elżbietę Czacką. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to określenie pełne dobrotliwej może, ale jednak pogardy... Chciałabym, aby replikę do tego artykułu napisała jakaś mądra zakonnica (autorka cytuje głównie świadectwa osób, które z zakonów uciekły), która przybliżyłaby - jakże trudną dla nas do pojęcia - istotę zakonnego powołania. Chciałabym, by ważny cykl o problemach współczesnych sióstr zakonnych nie zaczynał się od seksualności. Chciałabym, aby opisano również problemy zakonników w klasztorach męskich.

MARIA OSTERWA-CZEKAJ (Kraków)

776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]