Reklama

Ładowanie...

Dobrotliwa pogarda

19.12.2004
Czyta się kilka minut
“Wyrzucę z klasztoru białe gąski", czytam na pierwszej stronie “TP" i patrzę na towarzyszące tekstowi zdjęcie niepokalanki, na pewno nie “białej gąski". Podobnie w środku numeru: znowu niepokalanki, tym razem z uczennicami. Twarzy nie widać, habit jest jednak niczym znak firmowy. Piękne fotografie. Czy jednak efekt estetyczny powinien przesłonić prawo zakonnic do ochrony własnego wizerunku? Dlaczego - przejaskrawiając w tekście zakonne, staroświeckie obyczaje - redakcja nie uznała za stosowne uszanować godności kobiet, o których nie pisze, nie pokazując natomiast tych, z których zwierzeń korzysta? Zapewne: sprawiona przykrość była bezmyślna, ale czy to usprawiedliwia?
O

Oburza mnie, że ilustruje się wizerunkiem bliskich mi niepokalanek tekst o “białych gąskach". Dopiero dokładna lektura wyjaśnia, że jest to sformułowanie użyte przez matkę Elżbietę Czacką. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to określenie pełne dobrotliwej może, ale jednak pogardy... Chciałabym, aby replikę do tego artykułu napisała jakaś mądra zakonnica (autorka cytuje głównie świadectwa osób, które z zakonów uciekły), która przybliżyłaby - jakże trudną dla nas do pojęcia - istotę zakonnego powołania. Chciałabym, by ważny cykl o problemach współczesnych sióstr zakonnych nie zaczynał się od seksualności. Chciałabym, aby opisano również problemy zakonników w klasztorach męskich.

MARIA OSTERWA-CZEKAJ (Kraków)

776

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]