Reklama

Dlaczego Wrocław?

Dlaczego Wrocław?

10.04.2012
Czyta się kilka minut
Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Wrocław – miasto, które przez wieki wielokrotnie zmieniało swoje powiązania cywilizacyjne, kulturowe i polityczne, łączy w swoich dziejach wiele wątków kultury polskiej, niemieckiej, czeskiej, węgierskiej.
fot. archiwum UM Wrocław
J

Jak pisał Norman Davies, to miasto jest „kwiatem Europy”, jej mikrokosmosem. W tym miejscu po II wojnie światowej dokonała się rzecz niezwykle dramatyczna – całkowita wymiana ludności. Objawiły się cechy totalitaryzmu – i hitlerowskiego, i stalinowskiego – ludobójstwo i przymus. Nowi mieszkańcy zbudowali we Wrocławiu własną tożsamość, otwartą i w pełni suwerenną. Wówczas, kiedy tutaj przybywali ze swoimi doświadczeniami i tradycjami, Wrocław, zniszczony w 80 procentach, pełen historii i piękna, był dla nich miastem obcym. Wielu z nich przyjechało ze Wschodu – z tych terenów, które Timothy Snyder nazywa skrwawionymi ziemiami. Dwadzieścia lat po tych wydarzeniach wrocławski metropolita Bolesław Kominek napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły znane dzisiaj słowa: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie...”. Dwie dekady po okrutnym, bezprecedensowym okresie mordowania, kiedy żyli jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń, we Wrocławiu podjęto próbę pojednania sąsiednich, zwaśnionych dotąd narodów. Jeśli wspominam Bolesława Kominka, to dlatego, że jest on symbolem prawdziwego, głębokiego pojednania. Jego postać uświadamia, że skrwawione ziemie, choć były świadkiem tak wielkich cierpień, mogą wydać plon wybaczenia i pokoju. Większa część tekstu „Orędzia” skierowanego do biskupów niemieckich to przypomnienie historii relacji polsko-niemieckich – anamneza, która jest warunkiem koniecznym, aby czas (boski kairos) zagoił wszystkie rany. Kominek, katolicki biskup, ale także filozof, myśliciel i polityk, dostrzegł, że historia jest znacznie bardziej skomplikowana, a droga do Europy zjednoczonej wiedzie przez pojednanie z sąsiadami, nie ponad trudnymi problemami z przeszłości, ale pomimo nich. Pisał: „Sposób mówienia nie może być nacjonalistyczny, lecz musi być europejski w najgłębszym znaczeniu tego słowa. Europa to przyszłość – nacjonalizmy są wczorajsze”. Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016 r., jest znakomitym miejscem na spotkanie historyków, wybitnych pisarzy z Polski i ze świata oraz miłośników historii, którzy wspólnie spróbują w wyłożonym powyżej sensie odbyć podróż do przeszłości.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]