Reklama

Dawka sztuki na receptę

Dawka sztuki na receptę

29.10.2018
Czyta się kilka minut
Na liście leków refundowanych w Kanadzie pojawiło się w minionym tygodniu kilka nowych pozycji, a wśród nich malarze: El Greco, Rembrandt i Beuys.
O

Od 1 listopada lekarze w Montrealu przez rok mogą zalecać swoim pacjentom odwiedziny w miejscowym Muzeum Sztuk Pięknych. Każdy z medyków biorących udział w tym pilotażowym i unikalnym na skalę światową projekcie ma do wykorzystania 50 recept, będących jednocześnie biletami wstępu do tego Muzeum, dla pacjenta i jego rodziny.

Prowadzone głównie przez Amerykanów i Brytyjczyków badania potwierdzają efektywność terapii przez sztukę. Udowodniono, że jest ona skuteczna w leczeniu osób z demencją oraz zaburzeniami posttraumatycznymi, w tym m.in. ofiar przemocy.

Estetoterapia – bo taką nosi ona nazwę – przynosi również konkretne korzyści w leczeniu dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i nadpobudliwości (ADHD). U takich małych pacjentów zaobserwowano poprawę koncentracji oraz umiejętności radzenia sobie w kontaktach społecznych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]