Reklama

Dach świadomości

Dach świadomości

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Mężczyzna przyszedł na Mszę w czapce. W czasie zbierania składki kleryk chodzący z tacą szepnął do niego: "Bracie, w kościele nie nosi się czapki". "Dzięki" - odpowiedział człowiek, kłaniając się uprzejmie, nie kwapiąc się do zdjęcia nakrycia głowy.
C

Człowiek w czapce zapragnął przyjąć Komunię św. Gdy podszedł do ołtarza, szafarz natychmiast zareagował: "Proszę pana, w kościele nie wolno nosić czapki". Mężczyzna odparł: "Amen. Dziękuję". Po czym nonszalancko wrócił na miejsce. Proboszcz, widząc to widowisko z wysokości ołtarza, po nabożeństwie podszedł do mężczyzny i zagadnął ciepło: "Jak się cieszę, że mogę pana poznać, ale mój drogi panie, noszenie czapki w kościele jest niedozwolone". "Wiem - odparł burzyciel porządku. - Już dwa lata przychodzę do tego kościoła i dopiero dzisiaj ktoś mnie zauważył".

W Kafarnaum Jezus uzdrowił paralityka, spuszczonego przez otwór w dachu przez czterech przyjaciół, wiedzionych wiarą w cudotwórczą moc Nauczyciela. Scena iście teatralna i tylko pozornie komiczna. Gdy przyjrzeć się temu wydarzeniu od środka, uwydatnia się pewne napięcie, które towarzyszyło Jezusowi i jego...

3014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]