Reklama

Czytania liturgiczne

Czytania liturgiczne

30.01.2016
Czyta się kilka minut
7 – 14 lutego
5

5. niedziela zwykła: Iz 6, 1-2a. 3-8; Ps 138; 1 Kor 15, 1-11; Łk 5, 1-11;
Poniedziałek: 1 Krl 8, 1-7. 9-13; Ps 132; Mk 6, 53-56;
Wtorek: 1 Krl 8, 22-23. 27-30; Ps 84; Mk 7, 1-13;
Środa Popielcowa: Jl 2, 12-18; Ps 51; Mt 6, 1-6. 16-18;
Czwartek: Pwt 30, 15-20; Ps 1; Łk 9, 22-25;
Piątek: Iz 58, 1-9; Ps 51; Mt 9, 14-15;
Sobota: Iz 58, 9b-14; Ps 86; Łk 5, 27-32;
1. niedziela Wielkiego Postu: Pwt 26, 4-10; Ps 91; Rz 10, 8-13; Łk 4, 1-13.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Będę Cię sławił, Panie, z całego serca,bo usłyszałeś słowa ust moich.Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów,pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku. I będę sławił Twe imię za łaskę i wierność,bo ponad wszystko wywyższyłeś Twe imię i obietnicę.Wysłuchałeś mnie kiedy, Cię wzywałem,pomnożyłeś pomoc mojej duszy. Wszyscy królowie ziemi będą dziękować Tobie, Panie,gdy usłyszą słowa ust Twoich,i będą opiewać drogi Pana:„Zaprawdę, chwała Pana jest wielka”. Wybawia mnie Twoja prawica.Pan za mnie wszystko dokona.Panie, Twa łaska trwa na wieki;nie porzucaj dzieła rąk Twoich.(Ps 138,1-5.7-8) Slawic rozumie jako rozglaszac, miec powazanie, darzyc szacunkiem. Psalmista mowi, ze on chce slawic Pana z serca. To znaczy slawienie Pana jest czyms co rodzi sie z milosci. W sercu czuje sie milosc i z niej wyplywa pragnienie aby to dobro, ktore sie doswiadcza,moglo byc doswiadczane przez innych. Tym dobrem doswiadczanym jest dobro Boga, Jego madrosc, Jego forma z jaka chce obdarzyc mnie swoim dobrem. Na dzielo Boga mozna patrzec z roznych perspektyw. Tak sobie mysle, jesli, ktos patrzy na obraz z takiej perspektywy, ze wszystko co widzi to sa bochomazy. Tak mozna widziec obraz Matejki, i jaki kolwiek obraz malowany farbami. Mozna widziec tylko plamy farb i z pewnej perspektywy wielkie dzielo to tylko welkie plamy farb. Bog stworzyl materie i w tej materii stwarza swe wielkie dziela. No ale te wielkie dziela widziane z perspektywy materii sa tylko plamami materii w ktorej mikroczasteczki tworza krajobrazy gor, lasow, rzek, oceanow, gwiadzistego nieba,ale tak naprawde to wszystko sa plamy materii i z bliska niczego innego sie nie widzi jak te plamy. Jednak dzielo stworzenia, to takie bogactwo , istot zywych, takie bogactwo ksztaltow, kolorow, to piekno istnienia, ktore istnieje w tyh plamach materii lecz nie jest ograniczone do plam materii tak swoje istnienie widzi psalmista i to widzi oczami swej duszy, to przekazuje mu Bog w sercu i to jest to co pozwala mowic o dobroci Boga, ktory moglby ograniczyc nasze istnienie do plamy matrii, a ktory ma dla naszego stnienia propozycje znacznie dalej idace od tego co nam moze dyktowac nasza wyobraznia i do czego nas chca ograniczyc pewne ideologie w ktorych nauka ma inna role jak gloszenie prawdy .
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]