Reklama

Czasem nie możemy podejść bliżej

Czasem nie możemy podejść bliżej

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Katia Petrowska, pisarka: Chciałam napisać książkę, która przywróci językowi niemieckiemu niewinność. Dorastaliśmy przecież rozdarci pomiędzy „Hände hoch” a muzyką Bacha.
Katia Petrowska Fot. Ullstein Bild / GETTY IMAGES
K

KATARZYNA KAZIMIEROWSKA: To Pani piąty raz w Warszawie, licząc od 1989 r.

KATIA PETROWSKA: Kiedy pierwszy raz tu przyjechałam, niemal od razu zostałam zapytana o to, jaką wersję historii miasta chcę usłyszeć.

Pewnie jak jesteś turystą i przyjeżdżasz na trzy dni, to musisz zdecydować, czy chcesz usłyszeć opowieść o Warszawie żydowskiej, polskiej czy jeszcze jakiejś innej. Jakbyśmy przebywali jednocześnie w różnych miastach. Jak to pojąć?

No ale mówimy o mieście, które kiedyś mogło się pochwalić niezwykle zróżnicowaną kulturą. Tak, byłam w Warszawie kilka razy przez kilka dni i próbowałam doświadczyć tego miasta jak tekstu. Często opowiadamy historie naszych miejsc, jakbyśmy mówili o „innych”, ale jesteśmy przecież tylko my, nasi sąsiedzi i nasze miasto.

Warszawa zajmuje ważne miejsce na mapie pamięci Pani rodziny....

11023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]