Reklama

Co się w Polsce opłaca?

Co się w Polsce opłaca?

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Najlepiej być dobrze wykształconym, żonatym mężczyzną w średnim wieku.
P

Przynajmniej jeśli chodzi o rynek pracy AD 2017, który przebadali kolejny raz eksperci Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości oraz UJ (badanie „Bilans Kapitału Ludzkiego”).

Najmniej budujący wniosek dotyczy różnic płacowych ze względu na płeć. Choć – co zaskakujące – wśród osób stanu wolnego powyżej 35. roku życia kobiety zarabiają o 12 proc. więcej, to w innych kategoriach proporcje się odwracają. Mężczyźni stanu wolnego do 35. roku życia pobierają wynagrodzenia wyższe o 31 proc., największa zaś (40-procentowa) różnica to ta między zarobkami żonatych mężczyzn a zamężnych kobiet.

Wskaźnik zatrudnienia zależy nie tylko od płci, ale też od wieku. O ile w przedziale 40-44 lata wynosi ponad 87 proc., później systematycznie spada. W porównaniu z latami poprzednimi widać jednak dobry trend: największy jest wzrost w grupie wiekowej 55-59, gdzie w 2017 r. wskaźnik zatrudnienia osiągnął dla kobiet poziom 63 proc. (w roku 2010 był o połowę niższy), a dla mężczyzn 76 proc. (siedem lat wcześniej 54 proc.).

Na szczęście znowu między bajki możemy włożyć stereotyp edukacji, która „nic nie daje”. Jest przeciwnie: wyższe wykształcenie nadal (przynajmniej statystycznie) gwarantuje w Polsce wyraźną premię. Pod każdym względem – tak płacowym, jak pewności zatrudnienia – i w niemal każdej grupie wiekowej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]