Reklama

Ładowanie...

Chrońmy Mazury

Chrońmy Mazury

15.08.2004
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu dwóch ważnych tekstów Andrzeja Bobca (“TP" nr 1 i 26/04) poświęconych ochronie Puszczy Białowieskiej, zdecydowałem się przypomnieć na łamach “Tygodnika" sprawę utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego.
P

Pierwszy, w połowie lat 60., wystąpił z taką propozycją prof. Władysław Szafer. W następnym dziesięcioleciu utworzono Mazurski Park Krajobrazowy jako formę przejściową do czasu utworzenia parku narodowego. W latach 1990-93 pracownicy zarządu parku krajobrazowego przygotowali nawet szczegółową dokumentację potrzebną do utworzenia parku narodowego. Od ponad dziesięciu lat objęcie właściwą ochroną najcenniejszego fragmentu mazurskiej przyrody nie może jednak doczekać się poparcia przedstawicieli Lasów Państwowych i samorządów. Nikt zdaje się nie pamiętać, że czasu na zainteresowanie “kompetentnych czynników" powołaniem Mazurskiego Parku Narodowego nie pozostało dużo.

MAREK JÓŹWIAK (Paryż)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]