Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Chorus Mysticus

Chorus Mysticus

23.04.2016
Czyta się kilka minut
Muzyka jest aktem duchowym. Jako najbardziej abstrakcyjna ze sztuk sytuuje się w ścisłej bliskości wszelkiej duchowej tęsknoty.
Okładka dodatku Fot. Teofil Ociepka, „Dżungla wielka”
W

W czym jest zakorzeniona owa tęsknota? Od momentu wejścia w życie i od początku myślenia pozostajemy uwięzieni w paradoksalnej świadomości własnego istnienia, w cogito ergo sum. Kolejna myśl uchwyci natychmiast szokujące rozpoznanie naszej samotności, a tym samym zapyta o możliwość istnienia innych, zwłaszcza wyższych rodzajów świadomości. Skąd się tu wziąłem i dlaczego jestem całkiem sam? Te pytania są napędem duchowości – a co za tym idzie, także naszej tęsknoty ku miłości.

Szczególna energia NOSPR-u, miejsca niepowtarzalnego i orkiestry jedynej w swoim rodzaju, dopuszcza do siebie duchowość. Duchowe odczucie spotyka się tu z doświadczeniem zmysłowym. Udziela się to wszystkim, którzy zechcą te jakości tutaj odnaleźć. Po pierwszej edycji muzycznego Festiwalu Katowice Kultura Natura wielu artystów pojechało w świat z poczuciem uduchowienia. Kto raz tu był, już tego nie zapomni. To więcej niż architektura, więcej niż akustyka. To wszystko naraz. A przede wszystkim – ludzie. Ludzie przekonani, że mogą stworzyć coś nietuzinkowego. Ludzie, którzy, czerpiąc z głębokiej tradycji, pozostają wciąż kreatywni. Ludzie dostrzegający przy tym logiczny związek kultury i natury.

Druga edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura gromadzi największych artystów naszych czasów. Przyświeca jej hasło „Duchowość”. Istotą jest tu treść, nie zaś kwestie zewnętrzne. Chcemy ukazać Spirit of Art w każdym wymiarze – od ogółu do szczegółu. Chciałbym za to podziękować wszystkim moim kolegom i przyjaciołom ze Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura oraz z NOSPR-u. W sposób szczególny należy tu podkreślić wsparcie ze strony Miasta Katowice. Obyśmy wszyscy odważyli się na coś niepojętego! ©

Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Festiwalu Katowice Kultura Natura

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]