Reklama

Chorus Mysticus

Chorus Mysticus

23.04.2016
Czyta się kilka minut
Muzyka jest aktem duchowym. Jako najbardziej abstrakcyjna ze sztuk sytuuje się w ścisłej bliskości wszelkiej duchowej tęsknoty.
Okładka dodatku Fot. Teofil Ociepka, „Dżungla wielka”
W

W czym jest zakorzeniona owa tęsknota? Od momentu wejścia w życie i od początku myślenia pozostajemy uwięzieni w paradoksalnej świadomości własnego istnienia, w cogito ergo sum. Kolejna myśl uchwyci natychmiast szokujące rozpoznanie naszej samotności, a tym samym zapyta o możliwość istnienia innych, zwłaszcza wyższych rodzajów świadomości. Skąd się tu wziąłem i dlaczego jestem całkiem sam? Te pytania są napędem duchowości – a co za tym idzie, także naszej tęsknoty ku miłości.

Szczególna energia NOSPR-u, miejsca niepowtarzalnego i orkiestry jedynej w swoim rodzaju, dopuszcza do siebie duchowość. Duchowe odczucie spotyka się tu z doświadczeniem zmysłowym. Udziela się to wszystkim, którzy zechcą te jakości tutaj odnaleźć. Po pierwszej edycji muzycznego Festiwalu Katowice Kultura Natura wielu artystów pojechało w świat z poczuciem uduchowienia. Kto raz tu był, już tego nie zapomni. To więcej niż architektura, więcej niż akustyka. To wszystko naraz. A przede wszystkim – ludzie. Ludzie przekonani, że mogą stworzyć coś nietuzinkowego. Ludzie, którzy, czerpiąc z głębokiej tradycji, pozostają wciąż kreatywni. Ludzie dostrzegający przy tym logiczny związek kultury i natury.

Druga edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura gromadzi największych artystów naszych czasów. Przyświeca jej hasło „Duchowość”. Istotą jest tu treść, nie zaś kwestie zewnętrzne. Chcemy ukazać Spirit of Art w każdym wymiarze – od ogółu do szczegółu. Chciałbym za to podziękować wszystkim moim kolegom i przyjaciołom ze Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura oraz z NOSPR-u. W sposób szczególny należy tu podkreślić wsparcie ze strony Miasta Katowice. Obyśmy wszyscy odważyli się na coś niepojętego! ©

Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny Festiwalu Katowice Kultura Natura

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]