Reklama

Katowice Kultura Natura

Katowice Kultura Natura

23.04.2017
Czyta się kilka minut
12 maja otwieramy po raz trzeci Festiwal Katowice Kultura Natura. Jest to święto muzyczne co prawda młode, ale pogłos nadzwyczajnych koncertów w śląskich Katowicach rozlega się na wielkiej scenie międzynarodowego życia muzycznego.
Orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin Fot. Uwe Arens / AKADEMIE FÜR ALTE MUSIK
N

Najwyższa jakość wykonawców, doskonała sala, koncepcja programowa, ale także cudowna gościnność stały się już cechami szczególnymi tego wydarzenia.

W tegorocznej edycji mamy zaszczyt powitać Budapest Festival Orchestra, wraz z jej dyrygentem i dyrektorem Ivánem Fischerem, w charakterze zespołu-rezydenta. Po doświadczeniach ubiegłorocznych, kiedy atmosferę Festiwalu w zasadniczy sposób – tak osobiście i tak pozytywnie – współtworzyła Mahler Chamber Orchestra, możemy teraz przedstawić kolejną orkiestrę z najwyższej półki, którą jednomyślnie postrzega się na całym świecie jako wiodący dziś organizm symfoniczny. Dwa programy wypełnione w całości muzyką Bartóka to nieprześcignione świadectwo muzycznej autentyczności.

Do tego pianista Piotr Anderszewski, Artemis Quartett, Bejun Mehta wraz z Akademie für Alte Musik Berlin, belgijski zespół graindelavoix, Kowieński Chór Państwowy, legenda jazzu – Enrico Rava, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Muzyki Nowej oraz soliści, m.in. Michael Nagy i Dietrich Henschel. Repertuar obejmuje okres od renesansu aż po prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić instalację dźwiękową Agaty Zubel. Mogła ona zaistnieć dzięki współpracy z Muzeum Śląskim – a zatem znajduje się pod ziemią.

Czy motto „Ziemia” jest naprawdę miarodajne dla tego Festiwalu? Mimo że zakres znaczeniowy pojęcia „ziemia” – od pyłku kurzu po globalny wymiar całej planety – wydaje się nieobjęty, omalże nieskończony, to obie te skrajności ściśle się ze sobą wiążą. Problem w tym, że zbyt często o tym zapominamy.

Zwykła podłoga, na której stoimy, jest zarazem naszą ziemią, która łączy ze sobą wszelkie życie. Globalne zależności, niepojęta walka mas ludzkich o zasoby naturalne, pieniądze i zwierzchnictwa religijne budzą w nas rozpacz i ogłuszają. Gubimy nasze korzenie i poczucie odpowiedzialności za otoczenie – zarówno ludzi, jak i przyrodę.

Katowice, jak żadne inne miasto, jest symbolem „Ziemi”. Ale świadomość tego dalece przekracza tu rodzimą tradycję kopalni węgla. Miasto i jego mieszkańcy są silnie zakorzenieni w bogatej kulturze regionu. Doświadczenia pracy artystycznej w NOSPR wzbogacają mnie od wielu lat. Naturalna siła, właściwa temu miejscu i tej orkiestrze, posiada nadzwyczajną jakość.

Być może powinniśmy częściej zdejmować buty, by poczuć ziemię i uświadomić sobie ślady, które pozostawiamy. ©

Alexander Liebreich, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Katowice Kultura Natura

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]