Reklama

Cerkiew prawosławna w Polsce wspiera Putina

Cerkiew prawosławna w Polsce wspiera Putina

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Władze Rosji wykorzystały uroczystości związane z 10. rocznicą objęcia urzędu przez patriarchę Rosji Cyryla, które odbyły się w minionym tygodniu w pałacu na Kremlu, do legitymizowania przez Cerkiew prawosławną swej agresywnej polityki wobec Ukrainy.
P

Podczas spotkania z Cyrylem i duchownymi prawosławnymi – zarówno z Rosji, jak też przybyłymi z krajów, gdzie Cerkwie popierają Patriarchat Moskiewski w sporze o niezależność ukraińskiego prawosławia – prezydent Putin krytykował władze w Kijowie za to, że wspierają niezależną Cerkiew Prawosławną Ukrainy, i groził, że może ingerować w kwestie religijne na Ukrainie. Powstanie Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (na soborze zjednoczeniowym w Kijowie w grudniu 2018 r., za zgodą Patriarchy Ekumenicznego) to projekt „na wskroś fałszywy” – mówił Putin, prezentując się jako obrońca „praw człowieka” i „wolności wyznania” na Ukrainie (tamtejsza Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego nie uczestniczy w procesie jednoczenia).

W obchodach na Kremlu wzięli udział m.in. patriarchowie z Serbii i Syrii, a także delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) z arcybiskupem Ablem. Uczestniczyła ona – jak czytamy w komunikacie na stronie PAKP – także w spotkaniu z Putinem. Władze PAKP (liczy on kilkaset tysięcy wiernych) od czasów komunistycznych popierają Patriarchat Moskiewski i tak jak on nie uznają niezależnej Cerkwi ukraińskiej. Oświadczenie, jakie synod PAKP wydał w tej sprawie w listopadzie 2018 r., miało obraźliwy charakter: w cudzysłów ujęto w nim nazwy ukraińskich Cerkwi, a nawet słowo „duchowni” wobec ich kapłanów.

Na Kremlu nie było przedstawiciela Patriarchy Ekumenicznego. Reprezentanci Bartłomieja uczestniczyli za to w liturgii w świątyni Mądrości Bożej w Kijowie, podczas której w niedzielę 3 lutego objął swój urząd arcybiskup Epifaniusz, zwierzchnik nowej niezależnej Cerkwi ukraińskiej. ©℗

Czytaj także: Tadeusz A. Olszański o jednoczeniu ukraińskiego prawosławia

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]