Reklama

Królestwo świętego spokoju

Królestwo świętego spokoju

w cyklu STRONA ŚWIATA
07.04.2021
Czyta się kilka minut
Nagła kłótnia przyrodnich braci, króla i księcia, zmąciła spokój, jakim szczyci się od lat Jordania i panujący w niej Haszymidzi, potomkowie Proroka Mahometa, najstarsza dynastia w świecie arabskim.
Na ulicach Ammanu, przed portretem króla Abdullaha II, 6 kwietnia 2021 r. / FOT. KHALIL MAZRAAWI / AFP / EAST NEWS
W

Wieść o wojnie na dworze Haszymidów jak grom z jasnego nieba obudziła senny Amman w sobotni poranek. Rządowa agencja informacyjna Petra podała, że dwudziestu dygnitarzy, dworzan i krewnych rodziny panującej zostało zatrzymanych pod zarzutem antyrządowego spisku, jaki przy wsparciu niewymienionych z nazwy obcych państw próbowali zawiązać i przeprowadzić. Najprawdziwszą sensacją dnia stała się wiadomość, że w areszcie domowym został osadzony przyrodni brat króla Abdullaha II, 41-letni Hamza, były książę koronny i niedoszły następca tronu.

Przed godziną 0

Jordańskie władze ogłosiły, że już jakiś czas temu wpadły na trop „podstępnego spisku”, mającego zburzyć spokój i stabilizację, z których tak dumna jest Jordania i które czynią z niej spokojną wyspę na oceanie targanym przez polityczne burze, rewolucje i wojny. Występując w imieniu rządu, wicepremier i...

13060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]