Reklama

Królestwo świętego spokoju

w cyklu STRONA ŚWIATA
07.04.2021
Czyta się kilka minut
Nagła kłótnia przyrodnich braci, króla i księcia, zmąciła spokój, jakim szczyci się od lat Jordania i panujący w niej Haszymidzi, potomkowie Proroka Mahometa, najstarsza dynastia w świecie arabskim.
Na ulicach Ammanu, przed portretem króla Abdullaha II, 6 kwietnia 2021 r. / FOT. KHALIL MAZRAAWI / AFP / EAST NEWS
W

Wieść o wojnie na dworze Haszymidów jak grom z jasnego nieba obudziła senny Amman w sobotni poranek. Rządowa agencja informacyjna Petra podała, że dwudziestu dygnitarzy, dworzan i krewnych rodziny panującej zostało zatrzymanych pod zarzutem antyrządowego spisku, jaki przy wsparciu niewymienionych z nazwy obcych państw próbowali zawiązać i przeprowadzić. Najprawdziwszą sensacją dnia stała się wiadomość, że w areszcie domowym został osadzony przyrodni brat króla Abdullaha II, 41-letni Hamza, były książę koronny i niedoszły następca tronu.

Przed godziną 0

Jordańskie władze ogłosiły, że już jakiś czas temu wpadły na trop „podstępnego spisku”, mającego zburzyć spokój i stabilizację, z których tak dumna jest Jordania i które czynią z niej spokojną wyspę na oceanie targanym przez polityczne burze, rewolucje i wojny. Występując w imieniu rządu, wicepremier i...

13060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]