Reklama

Błogosławione preludium

Błogosławione preludium

18.10.2021
Czyta się kilka minut
C

Cud za przyczyną Albina Lucianiego, czyli Jana Pawła I, zatwierdzony w ubiegłą środę przez papieża Franciszka, to ostatni brakujący element do zakończenia procesu beatyfikacyjnego „uśmiechniętego papieża”.

Watykańska komisja lekarska uznała za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłe uzdrowienie 11-letniej brazylijskiej dziewczynki z ciężkiego, pozapalnego uszkodzenia mózgu, z kolei komisja teologów stwierdziła, że występuje związek między uleczeniem dziecka a modlitwami jego bliskich za wstawiennictwem Jana Pawła I.

Albino Luciani (1912-1978), wybrany na papieża podczas błyskawicznego konklawe, pierwszego po Soborze Watykańskim II, był zwolennikiem Kościoła ubogiego, pokornego, kolegialnego, przemawiającego zrozumiałym językiem, otwartego na dialog i doceniającego rolę świeckich. Jego 34-dniowy pontyfikat można uznać – na podstawie kilku „programowych” przemówień, które Jan Paweł I zdążył wygłosić – za preludium do stylu i reform obecnego papieża.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]