Biskupi na 11 listopada

Kryzys życia publicznego, zjednoczona Europa i sprawa Rocco Buttiglionego zdominowały kazania polskich biskupów w Święto Niepodległości.

“Historię dziejów człowieka i narodu ludzie piszą ofiarą, pracą, bohaterstwem, ale pisze też Bóg" - mówił abp Józef Michalik w przemyskiej katedrze. Podkreślił, że “zdrowy patriotyzm to wysiłek miłości do Ojczyzny, odkrywanej także w drugim człowieku". W czasach kryzysów moralnych i załamania systemu wartości należy znowu odwołać się do Maryi - apelował kard. Józef Glemp w warszawskiej katedrze. Prymas poświęcił tablicę upamiętniającą premiera z okresu II RP Władysława Grabskiego. W katedrze na Pradze abp Sławoj Leszek Głódź również nawiązał do międzywojnia, gdy wielkim Polakom - Piłsudskiemu, Paderewskiemu, Witosowi czy Korfantemu - choć mieli różne poglądy, przyświecał jeden cel: umiłowanie Ojczyzny. Kaznodzieja wspomniał zmarłego niedawno Jerzego Dudę-Gracza: “Nawet w czasach wolności nie mógł swoich prac pokazać w Zachęcie, choć wiem, że marzył o tym przez całe życie. Jednak okazało się, że w Zachęcie jest miejsce dla różnych dewiacji, ale nie dla niego".

Sprawujący władzę także odpowiedzą na Sądzie Ostatecznym - powiedział biskup-senior Bronisław Dembowski, który przewodniczył Mszy we włocławskiej katedrze. Odwołując się do tekstu św. Pawła, przypomniał, że w czasach Apostoła niewolnictwo było powszechnie akceptowane: “Ale jestem przekonany, że niewolnik u chrześcijan miał lepiej, aniżeli dzisiejszy bezrobotny włocławianin. Czy ktoś w Boga wierzy, czy nie wierzy, w końcu przed Bogiem stanie", zaś rządzący odpowiedzą za to, co “uczynili dla najsłabszych". We Wrocławiu abp Marian Gołębiewski wymienił za Katechizmem obowiązki obywatela (płacenie podatków, korzystanie z prawa wyborczego i obronę kraju), szczególnie ostro krytykując niską frekwencję wyborczą w Polsce.

Rozczarowanie i zniechęcenie staje się problemem ogólnonarodowym - ostrzegał abp Józef Życiński. Przyznał, że “trudno zaakceptować sytuację, gdy samotna matka wychowuje dziecko mając miesięcznie 300 zł, natomiast środowiska uzurpujące sobie elitarny charakter, domagają się łapówek w wysokości milionów dolarów za sprzedaż przygotowywanych ustaw. Jeszcze większe poczucie frustracji budzi brak reakcji ze strony resortów odpowiedzialnych za ten stan". Metropolita lubelski odniósł się także do storpedowania kandydatury Rocco Buttiglionego na komisarza UE: “Trudno oczekiwać, by pracownicy instytucji europejskich nie chcieli wyrażać swoich przekonań, lecz nawiązywali do stylu, jaki praktykowano w tzw. państwach socjalistycznych, gdzie wyrażanie przekonań religijnych groziło sankcjami".

Grozi nam totalitaryzm sekularyzmu - oświadczył bp Kazimierz Ryczan, również nawiązując do sprawy Buttiglionego. “Każdy może być komisarzem, tylko nie katolik" - komentował ordynariusz kielecki. “Wolność Polski zagrożona jest przez wojnę, jaką skrajny laicyzm wytoczył instytucji rodziny. Batalia o zrównanie prawne małżeństw gejowskich i lesbijskich z małżeństwami naturalnymi jest czymś upokarzającym. Okazuje się, że odbieganie od normalności staje się czymś uprzywilejowanym. Posiadanie dziecka nieślubnego doczekało się promocji w polskiej rzeczywistości i nagradzane jest wyższymi dotacjami państwa. To jest szatańskie zagranie" - uważa bp Ryczan.

“Europa będzie dla nas wszystkich jednakowo przyjaznym domem, jeśli będzie wspólnotą ojczyzn, autentycznie kochanych przez swoich mieszkańców" - stwierdził bp Stanisław Wielgus w płockiej katedrze. Jego zdaniem, we współczesnej Europie “wyraźnie lansowany jest świat ludzi bez ojczyzny i bez religii, świat dla kosmopolitów, dla których nie ma znaczenia kraj, z jakiego pochodzą, język ojczysty i kultura narodowa, a dla których ważne są tylko pieniądze, interesy i międzynarodowy kapitał". Tymczasem “Europa musi mieć duszę, a od dwóch tysięcy lat jest nią chrześcijaństwo".

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2004