Biskupi Litwy mówią „tak”

30.03.2003

Czyta się kilka minut

4 marca, w uroczystość patrona Litwy św. Kazimierza Królewicza, litewski Episkopat ogłosił list pasterski, wyrażający jednoznaczne poparcie dla członkostwa kraju w Unii Europejskiej. Poniżej prezentujemy jego pełny tekst.

Trzynaście lat zajęła nam reorganizacja naszego państwa. Nasz kraj wrócił do demokracji i zasad ekonomicznych oraz innych podstaw, którymi kieruje się świat zachodni. Można ten ciężki czas porównać do podróży przez pustynię. Pomimo smutku i zmęczenia wielu kroczyło do przodu, bo przyciągała ich perspektywa życia europejskiego. Dzisiaj ta perspektywa jest na wyciągnięcie ręki i nie przyjąw-szy jej, wszystko to, co ofiarowaliście, wszelkie wasze trudy, zostaną zaprzepaszczone. Nie wstąpiwszy przez otwarte drzwi, w kierunku których tak długo brnęliśmy, daremne będzie „zaciśnięcie pasa”, które znosiliście. Dlatego my, Wasi Pasterze, zachęcamy wszystkich, aby wziąć udział w referendum w sprawie wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej.

Trudno powiedzieć, czy dziś jest inne wyjście niż być razem ze zjednoczoną Europą. Jeśli zatracimy długo osiągany cel, znów nastąpi długie błąkanie się po pustkowiu. Znów Wasze plecy przygniecione zostaną przez jarzmo nowych przemian. Jeżeli nie zostaniemy równoprawnym członkiem silnej wspólnoty państw, to staniemy się zabawką miotaną przez „mocnych”. W takim osamotnionym państwie władza i majątek łatwo mogą być zagarnięte przez jedną osobę bądź jakąś grupę, a wszyscy inni nie zdołaliby się obronić.

Chrzciciele naszego narodu Mendog, Witold i Jagiełło wprowadzili nas do rodziny państw Europy. Patron naszej ziemi św. Kazimierz nosił taką samą koronę jak wszyscy inni władcy europejscy. Boleśnie przeżyliśmy krzywdy, których Litwa doznała, kiedy władza carska i okupanci sowieccy próbowali przerwać relacje z narodami katolickimi. A więc jesteśmy obecni w Europie przez wiele stuleci. Pozostaje tylko głośno powiedzieć, że chcemy w niej być.

Z korzeni chrześcijańskich wyrósł w Europie szacunek dla praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, solidarności, wolności sumienia, równości wszystkich wobec prawa i służby państwa dla swojego narodu. Państwa Europy jednoczą się dlatego, żeby wyżej wymienione ideały były skuteczniej chronione i nie odsunięte na drugi plan przez konflikty pomiędzy państwami, jak to miało miejsce w XX wieku. Stając się członkiem Unii Europejskiej będziemy mogli pomyślniej bronić swoich praw, głośniej wyrażać swoje poglądy, mówić o własnym doświadczeniu i tradycji.

Kiedy stajemy w obliczu historycznych decyzji, ważna jest opinia każdego człowieka. Nikt nie musi zostać i być pozostawionym na uboczu. PotrzebaWaszego głosu, ale przede wszystkim Waszej modlitwy, modlitwy za Europę, ażeby Bóg pomógł nam wszystkim od Morza Bałtyckiego do Śródziemnego razem budować cywilizację miłości oraz społeczność sprawiedliwszą i bardziej sumienną. Pragniemy tworzyć wspólny dom, gdzie nikomu nie zabraknie duchowego spokoju i materialnego dobra, i pomóc tej samej Unii Europejskiej, ażeby w niej wszyscy razem szanowali wartości chrześcijańskie.

Czy nie żałowaliście w życiu straconych szans? Przypomnijcie sobie, ile razy obiecywaliście, że kolejny raz takiego błędu nie powtórzycie. Jeśli nie pójdziemy głosować, mając żywo w pamięci prawdziwe krzywdy, które dotknęły każdego z nas, zostanie tylko żałować, że podjęliśmy błędną decyzję. Długie lata tęskniliśmy do bezpiecznego, sytego, spokojnego i kulturalnego europejskiego życia. Od wyniku referendum będzie zależało, czy nie będziemy z zazdrością patrzyli przez płot na bujny sad sąsiada.

Decyzja, którą musimy podjąć, naprawdę potrzebuje starochrześcijańskiego życzenia: Boże dopomóż.

Kardynał Audrys Juozas Baćkis Arcybiskup Sigitas Tamkevićius SJ Biskup EUGENIJUS BARTULIS

Biskup JONAS BORUTA SJ

Biskup JONAS KAUNECKAS Biskup JUOZAPAS MATULAITIS Biskup RIMANTAS NORVILA Biskup JUOZAS TUNAITIS

Tłum. Nerijus Kaseta

Dziękujemy ks. Markowi Stępniakowi za pomoc w dotarciu do dokumentu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2003