Reklama

Biskup do skrzywdzonych

Biskup do skrzywdzonych

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Bp Andrzej Czaja wystosował list do wiernych, w którym ujawnił dane na temat pedofilii w diecezji opolskiej.
I

Informuje o dziesięciu księżach oskarżonych o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej (sześć spraw zakończono, trzy trwają, jeden z księży został uniewinniony). „Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób” – pisze bp Czaja i obiecuje pełne wsparcie dla ofiar („Mam na myśli fachową pomoc psychologiczną i duchową oraz prawną”). W liście znalazła się też prośba o wybaczenie. „Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych!” – napisał biskup opolski, a także wezwał diecezjan: „Straszny los ofiar wykorzystania seksualnego znany jest najczęściej jedynie najbliższym. Dlatego kieruję do Was gorący apel, byście nie przemilczali znanych Wam przypadków molestowania seksualnego małoletnich”. Wcześniej dane na temat pedofilii ujawnili biskup płocki Piotr Libera i biskup polowy Józef Guzdek. Uczynili to jednak podczas konferencji prasowych. ©℗

Czytaj także: o. Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży: Nie mam żadnych przesłanek, by uznać, że w polskim Kościele postępowano inaczej niż w amerykańskim albo irlandzkim.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]