Reklama

Baskijski węzeł

Baskijski węzeł

23.09.2008
Czyta się kilka minut
Kim są ludzie, którzy w czasach sukcesywnie jednoczącej się Europy od 40 lat walczą o zrealizowanie swoich separatystycznych tęsknot?
T

Twórcom tego reportażu udało się zobaczyć ich z bliska. Choć szczelnie zamaskowani, zgodzili się opowiedzieć do kamery o swojej sprawie, która zdążyła już pochłonąć ponad 800 ofiar. Wraz z bratnią IRA czy palestyńskim Hamasem stworzyli rodzaj międzynarodówki terrorystycznej. Choć preferują cele bardziej strategiczne, ofiarą ETA od lat pada również ludność cywilna. Kraj Basków, ciesząca się autonomią sielska kraina na pograniczu francusko-hiszpańskim, nadal pozostaje punktem zapalnym na europejskiej mapie. Cóż za paradoks: polityczni włodarze Starego Kontynentu często występują w roli rozjemcy czy doradcy w krwawych etnicznych sporach! Przykład Hiszpanii czy Irlandii wskazuje, że wciąż jest wiele do naprawienia na własnym podwórku.

Władający najstarszym językiem europejskim dumni mieszkańcy Baskonii, choć różnią się między sobą w poglądach na temat...

3095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]