Reklama

Autobiografia w sensie ścisłym (4)

Autobiografia w sensie ścisłym (4)

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Ojciec bał się matki. Próbował nią manipulować, wiedział, że dość jest łasa na komplementy, zwłaszcza na komplementy eksponujące jej intuicję. I ładował, ile wlezie: – Wandziu, ty jesteś czarownica!
Grafika Andrzej Dudziński
S

Strach
Lepiej bym zrobił, gdybym zamiast planować latami napisanie historii „Dziewczyny, która kłamie”, niczego takiego nie planował. Lepiej bym zrobił, jak bym w ogóle niczego nie planował, ale po prostu napisał, i to nie historię dziewczyny, która kłamie, ale historię „Mężczyzny, który się boi”. Miałem pod ręką nie jeden nieistniejący przykład, ale dziesiątki, jak nie setki, przykładów (pierwowzorów) istniejących. Zaczynam od seniorów, choć od kogo bym nie zaczął, na jakimś strachu skończę. Strach jest dobry, powiadają niektórzy, i bez wchodzenia w szczegóły przyznajmy im rację. Dziadek Czyż bał się babki Czyżowej – fakt niepodważalny. Jako remedium stosował alkohol, czego ona z kolei nie znosiła, robiło się błędne koło. Środek, który jemu ulgę przynosił, wzmagał jej agresję, której on nie znosił.

Bały się jej także ich dzieci. Najbardziej Adaś – miał...

8393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]