Reklama

Astrid Lindgren zmienia świat

Astrid Lindgren zmienia świat

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Odbierając nagrodę dla Szwedki Stulecia w 1999 r. Astrid Lindgren powiedziała: Przyznaliście nagrodę osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło. Prawa do postrzelenia potrafiła bronić powołując się na najwyższe autorytety: Nigdzie w Księdze Mojżeszowej nie jest napisane, że starszym paniom nie wolno łazić po drzewach.
J

Jak na pisarkę, która uszczęśliwiła nas blisko setką książek, Astrid Lindgren zadebiutowała wyjątkowo późno: w wieku 38 lat. Wcześniej nie myślała o karierze pisarskiej, więcej: kiedy jako trzynastoletnia Astrid Ericsson pierwszy raz błysnęła talentem i jej szkolne wypracowanie wydrukowano w lokalnej gazecie, ktoś nazwał ją ironicznie “Selmą Lagerlöf z Vimmerby", a ona postanowiła przenigdy pisarką nie zostawać.

Pracując w redakcji gazety w prowincjonalnym Vimmerby, prowadziła do czasu w miarę normalne życie chłopskiej córki w sąsiedniej wioseczce Näs. W miarę, bo na przykład jej chłopacka fryzura i zamiłowanie do jazzu nie były wtedy czymś powszechnie spotykanym, i do czasu, bo w wieku 18 lat zaszła w ciążę, czym “całe Vimmerby było wstrząśnięte bardziej niż wtedy, gdy Gustaw Waza odebrał mu prawa miejskie". Zostawiwszy rodzinne miasteczko w szoku, uciekła...

19527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]