Reklama

Artyści z Borneo

Artyści z Borneo

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Poza orangutanami na Borneo znaleźć można najstarsze przykłady sztuki figuratywnej.
PINDI SETIAWAN / BANDUNG INSTITUTE OF TECHNOLOGY
O

Od 40 tys. do nawet 52 tys. lat liczą przedstawienia m.in. zwierzęcia przypominającego krowę, wykonane ludzką ręką na ścianie jednej z jaskiń – poinformowali Maxime Aubert i współpracownicy w raporcie opublikowanym w „Nature”. O kilka tysięcy lat młodsze są malunki znalezione na sąsiedniej wyspie, Sulawesi, a także najstarsze przykłady sztuki europejskiej. Borneo zostało zasiedlone przez Homo sapiens 60-70 tys. lat temu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]