Reklama

Ładowanie...

Artemida 1 dotarła nad Księżyc

Artemida 1 dotarła nad Księżyc

28.11.2022
Czyta się kilka minut
NASA
M

Misja ma przetestować wszystkie systemy – ogromną rakietę SLS, dostarczanie energii, wody i powietrza, a także tarczę chroniącą kapsułę podczas powrotu przez ziemską atmosferę – od których zależeć będzie życie przyszłych astronautów. Na pokładzie kapsuły są manekiny wyposażone w czujniki. Ludzie mają polecieć wokół Księżyca w 2024 r., a w 2025 lub 2026 r. zostawią odciski stóp w tamtejszym pyle. Potem Amerykanie, Europejczycy i Japończycy mają wspólnie zbudować pierwszą stałą księżycową bazę. Najpierw jednak misja Artemis 1 musi zakończyć się sukcesem. Planowo kapsuła ma wodować u wybrzeży Kalifornii 11 grudnia. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]