Reklama

Ładowanie...

Anna i inni: skąd się biorą imiona

18.07.2022
Czyta się kilka minut
SABINA JAKUBOWSKA, archeolożka, doula: Imię dziecku nadaje się przed świętem patrona. Dlatego Anny zaczynały się w czerwcu. A wysyp Marii odbywał się przed każdym świętem maryjnym. Potem nie należy tego robić, bo dziecko nie będzie się chować.
GRAŻYNA MAKARA
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Nazwa Jadowniki pochodzi od słowa „jad”?

SABINA JAKUBOWSKA: Od zatrutych strzał. Stoimy teraz na Bocheńcu, 400 metrów n.p.m. – miejscu, w którym zaczęła się historia Jadownik. W IX, może X wieku powstało tu potężne grodzisko, otoczone potrójnym pierścieniem wałów. Z tej wysokości była możliwa obserwacja okolicy i reakcja na niebezpieczeństwo. Ludzie mieszkali w osadzie służebnej, należącej do księcia, potem króla. Ich obowiązkiem było dostarczanie daniny w postaci strzał zatrutych jadem żmij, stąd nazwa wsi.

A Bocheniec?

To moje źródło mocy. Babcia przyprowadzała mnie do stojącej tu kapliczki św. Anny Samotrzeciej. Od dziecka byłam pod wrażeniem św. Anny, jej ciepła i opiekuńczości. Trzyma na kolanach swojego wnuczka, małego Jezuska, przytulając jednocześnie jego mamę, niedoświadczoną Maryję.

Urodziłam się w...

21192

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]