Akropol, Kapitol i Golgota

Fragmenty homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej dla uczestników konferencji w kościele Mariackim w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września 2012 r.

17.09.2012

Czyta się kilka minut

 / Fot. Tomasz Wiech
/ Fot. Tomasz Wiech

Błogosławiony Jan Paweł II, wielokrotnie zwracając się do Europejczyków, mówił o potrzebie zjednoczenia Europy, a ma tutaj swoje ogromne zasługi; podkreślał przy tym potrzebę otwarcia na różne tradycje przy równoczesnym zatroskaniu o europejską tożsamość. Źródłem tej tożsamości jest tradycja grecka, rzymska i chrześcijaństwo: Akropol, Kapitol i Golgota. Wszystkie trzy są ważne, ale Krzyż, czyli chrześcijaństwo, nie może być wartością dodaną. Musi być i pozostać wartością przynależną do fundamentu europejskiej tożsamości. Papież obrazowo mówił o tym w 1997 r. w Gnieźnie: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest bowiem historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie różnych tradycji i kultur. I to jest bogactwo Europy. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie, a obecny brak jedności, powstające nowe mury, idące przez ludzkie serca, nowe egoizmy – biorą się z utraty tej chrześcijańskiej samoświadomości. Nie mogą więc narastające problemy, konsumpcja, sekularyzacja, relatywizm, zniechęcać do dawania świadectwa w kulturze, która – niestety – gubi rozumienie odkupienia przez Krzyż.

To nam przypomina dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża. To też jest z pewnością najważniejsze oczekiwanie i zadanie chrześcijan wobec Europy. Głosić nadzieję w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Oczekiwaniom tym towarzyszy nadzieja, że Europa w trosce o swoją tożsamość przyjmie to świadectwo, zapewniając Kościołom chrześcijańskim i innym wspólnotom religijnym swobodną możliwość organizowania się i dawania świadectwa o Bogu, który jest Panem całego stworzenia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2012

Artykuł pochodzi z dodatku „Kościół wobec integracji