Reklama

Akropol, Kapitol i Golgota

Akropol, Kapitol i Golgota

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Fragmenty homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej dla uczestników konferencji w kościele Mariackim w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września 2012 r.
Fot. Tomasz Wiech
B

Błogosławiony Jan Paweł II, wielokrotnie zwracając się do Europejczyków, mówił o potrzebie zjednoczenia Europy, a ma tutaj swoje ogromne zasługi; podkreślał przy tym potrzebę otwarcia na różne tradycje przy równoczesnym zatroskaniu o europejską tożsamość. Źródłem tej tożsamości jest tradycja grecka, rzymska i chrześcijaństwo: Akropol, Kapitol i Golgota. Wszystkie trzy są ważne, ale Krzyż, czyli chrześcijaństwo, nie może być wartością dodaną. Musi być i pozostać wartością przynależną do fundamentu europejskiej tożsamości. Papież obrazowo mówił o tym w 1997 r. w Gnieźnie: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest bowiem historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie różnych tradycji i kultur. I to jest bogactwo Europy. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie, a obecny brak jedności, powstające nowe mury, idące przez ludzkie serca, nowe egoizmy – biorą się z utraty tej chrześcijańskiej samoświadomości. Nie mogą więc narastające problemy, konsumpcja, sekularyzacja, relatywizm, zniechęcać do dawania świadectwa w kulturze, która – niestety – gubi rozumienie odkupienia przez Krzyż.

To nam przypomina dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża. To też jest z pewnością najważniejsze oczekiwanie i zadanie chrześcijan wobec Europy. Głosić nadzieję w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Oczekiwaniom tym towarzyszy nadzieja, że Europa w trosce o swoją tożsamość przyjmie to świadectwo, zapewniając Kościołom chrześcijańskim i innym wspólnotom religijnym swobodną możliwość organizowania się i dawania świadectwa o Bogu, który jest Panem całego stworzenia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]