1944-2004 Powstanie

Za 10 lat najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego będą w wieku powstańców styczniowych, gdy w 1918 roku nastała niepodległość. Chcemy opowiedzieć o Powstaniu ich oczami. O pamięci, która najwięcej mówi o nas samych.
 /
/

Tygodnik Powszechny uczcił 60. rocznicę Powstania Warszawskiego specjalnym dodatkiem "1944-2004 Powstanie".

"Tygodnik Powszechny" wraz z TVP 1 zorganizował debatę telewizyjną "Powstanie Warszawskie - historia zapomnienia", której tematem są przyczyny nieobecności Powstania w pamięci Europy i świata. W dyskusji prowadzonej przez Piotra Mucharskiego wzięli udział wybitni historycy spoza Polski, specjalizujący się w historii Polski i Europy Środkowej: prof. Norman Davies z Oksfordu, prof. Timothy Snyder z Yale University i prof. Klaus Ziemer, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Debata została pokazana 11 sierpnia o 21.55 w TVP 1, a jej zapis - w "Tygodniku".

60. rocznica Powstania w TVP była obecna na wszystkich antenach przez ponad dwa miesiące. Na początek TVP Polonia wyemitowała 23 lipca pierwszy odcinek cyklu "Przed finałem - Muzeum Powstania Warszawskiego", w którym Elżbieta Jaworska krok po kroku towarzyszy twórcom Muzeum. Zakończeniem obchodów był 4 października spektakl "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" wg Mirona Białoszewskiego w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (TVP 1) oraz głośny film dokumentalny CNN "Powstanie Warszawskie. Zapomniani żołnierze" (TVP 2).

Pokazano wiele filmów dokumentalnych, niektóre z nich premierowe, wykorzystujące unikatowe, nieznane dotychczas materiały archiwalne. Do tych ostatnich należą m.in. "Powstanie Warszawskie" Zbigniewa Wawra i Tadeusza Kondrackiego (TVP 3), "Odważyć się być wolnym" Zofii i Krzysztofa Kunertów (TVP 1), 63-odcinkowy cykl Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego "Powstańcy", towarzyszący Powstaniu dzień po dniu (TVP 1), "Masakra w klasztorze" Krzysztofa Żurowskiego o tragicznych wydarzeniach w warszawskim klasztorze jezuitów (TVP 1), "Kamyk, czyli opowieść o druhu Aleksandrze Kamińskim" Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki (TVP 2), "Powstanie Warszawskie 1944 po 60. latach" Andrzeja Sapiji (TVP 2), "Rycerski stan - Batalion Parasol" Krzysztofa Wojciechowskiego (TVP Polonia).

Powstanie Warszawskie, losy jego dowódców i żołnierzy będą tematem kilku telewizyjnych spektakli teatralnych. Przypomniany zostanie m.in. wybitny spektakl Kazimierza Kutza i Jerzego Stefana Stawińskiego "Ziarno zroszone krwią", pokazano widowisko "Sceny z Powstania Warszawskiego", powstałe według koncepcji i pod opieką artystyczną Leszka Wosiewicza. Transmisje uroczystości i koncertów prowadzone były na antenach TVP 1, TVP 2 lub 3 oraz - równolegle - TVP Polonia. Szczególną rolę w obchodach rocznicowych odgrywała TVP 2, która objęła patronat nad Muzeum Powstania Warszawskiego.

Została także uruchomiona specjalna strona , na której znalazły się m.in. pełna informacja o programach rocznicowych w TVP, informacje o najważniejszych wydarzeniach związanych z rocznicą, fragmenty książki Normana Daviesa "Powstanie 44", czaty z Janem Ołdakowskim, prof. Normanem Daviesem, prof. Władysławem Bartoszewskim, a także fragmenty publikacji "Tygodnika Powszechnego" dotyczące Powstania.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2004